Depresie sau ce poate fi ?

25-07-2022
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Numele meu este Alex si am 28 de ani. Din luna decembrie 2021 am inceput sa am probleme cu somnul in urma unui “burn out”, asa cum spune psihiatrul meu, la locul de munca. Am fost foarte stresat pe o perioada de cateva luni in care am si neglijat somnul fortandu-ma sa dorm 5-6 ore pe noapte, am inceput sa am cosmaruri iar intr-o zi am simtit pur si simplu ca nu ma mai pot concentra deloc si ca cedez. De aici incepe cosmarul.

Mi-am luat concediu si am plecat la munte unde nu m-am putut relaxa deloc si am inceput sa ma trezesc in timpul noptii ca intr-un atac de panica, dupa 5-6 ore de somn. Am inceput sa fiu permanent suparat, sa am ceea ce am vazut pe net ca se numesc “racing thoughts”, sa nu ma pot concentra, sa nu ma pot relaxa, sa fiu permanent intr-o stare de tensiune si sa ma trezesc in fiecare noapte din somn ca si cum as ramane far aer si sa nu mai pot adormi la loc. Dupa o luna, depresia mi s-a agravat si nu am putut sa dorm timp de 3 nopti la rand deloc. Am ajuns la psihiatru care mi-a dat Stilnox de la care nu am reusit sa dorm mai mult de 1-3 ore pe noapte. Am revenit la doctor si mi-a prescris Mirzaten impreuna cu Stilnox de la care dormeam cam 3 ore pe noapte.

Dupa 2 luni de depresie puternica, plans continuu, ganduri intruzive si insomnie doctorul mi-a prescris 5mg olanzapina si 15 mg mirzaten spunand ca sunt “rezistent la tratament”. VREAU SA MENTIONEZ ca desi nu am dormit 2 luni mai mult de 2-3ore pe noapte nu am avut nici o experienta psihotica. Eram atat de obosit dupa astea 2 luni ca vedeam in ceata si imi pierdeam echilibrul pe strada. Cand incercam sa ma culc simteam efectiv ca am mintea perfect lucida si corpul foarte obosit si nu puteam adormi. Simteam efectiv ca nu mai resist. Cu toate astea nu mi-am pierdut mintile si singur m-am dus la psihiatru de fiecare data.

Dupa ce am inceput sa iau olanzapina, desi dormeam, depresia mi s-a agravat, moment in care m-am gandit sa ma sinucid. Atunci am ajuns la un alt doctor care m-a trecut pe urmatoarea schema de tratament: 75 pana la225mg venlafaxina, 30-45mg mirzaten, 10mg olanzapina (am ajuns pana la 20mg si tot nu dormeam mai mult de 6 ore), 1000mg depakine. Cu toata aceasta schema au durat 2 luni pana am inceput sa dorm mai mult de 5-6 ore pe noapte. Am incercat si levomepromazina de la care nu am dormit deloc, Xanax care nu ma adormea, Anxiar impreuna cu Imovane care au avut un usor efect.

Am mai incercat si Buproprion 150mg, timp de 3 zile dar nu puteam dormi de la el.
In momentul de fata iau urmatorul tratament si dorm 8-10 ore fara probleme: 2.5mg Olanzapina, 40mg Prozac, 500mg Depakine si 5mg melatonina.

Problemele mele sunt urmatoarele: nu mai simt nici un fel emotie de cand iau Olanzapina, nu sunt nici bucuros nici trist, rad la glume si simt ca mi-am mai revenit din depresie dar in acelasi timp nu ma simt ok. Sufar de anhedonie in adevaratul sens al cuvantului, nu ma bucura absolut nimic din ce imi facea placere odata… am pulsul in repaus intre 100-120 bpm, probleme cu tranzitul intestinal (constipatie, pe care nu le am avut niciodata), imi tremura mainile si pleoapele, m-am ingrasat 12 kg in perioada in care am luat 10mg de olanzapina (2 luni) pe care nu reusesc sa le dau jos, am probleme de concentrare si memorie care ma supara foarte tare si probleme de potenta.
Doctorul la care merg acum mi-a redus Olanzapina de la 10mg la 2.5mg si vrea sa mi-o scoata ca sa poata face ceva in legatura cu ce problemele pe care am scris mai sus ca le am. Cu toate astea, am observat ca daca nu iau Olanzapina nu pot dormi (ma trezesc si adorm cu greu), starea depresiva mi se agraveaza si incep sa am iar ganduri depressive, repetitive, care nu ma lasa sa ma linistesc.

Cel mai mult am stat 8 zile fara Olanzapina, si am dormit cu jumatate de Imovane si melatonina insa am avut probleme de concentrare la munca si am decis sa iau iar 2.5 mg Olanzapina.
Doctorul la care merg, mi-a spus ca nu ma incadrez nici la schizo si nici la tulburare bipolara pentru ca nu am avut experiente psihotice si sunt foarte coerent in discutiile cu el plus ca ceea ce ii povestesc ca traiesc nu se incadreaza in cele mentionate. I-am povestit absolut toate starile mele, merg la 2 saptamani la el si stam de vorba cate 1 ora si a tot incercat sa ma trateze…
Vreau sa mentionez ca mi-am facut toate analizele posibile, inclusive RMN cu substanta de contrast, analize de sange si inima si tiroida si sunt perfect sanatos.
Singurul moment cand am simtit ca pastilele isi fac efectul a fost cand am inceput Bupropionul si am simtit ca niste fiori de placere de la el. Doctorul mi-a zis ca nu se poate combina cu antipsihotic si am renuntat la el pentru ca nu puteam dormi.
Am mai incercat si 50mg Seroquell dar nu am putut dormi.

Va rog frumos, daca m-ati putea ajuta cu un sfat ce sa fac in continuare, as aprecia foarte mult. Ma simt la capatul puterilor si nu vad deloc cum sa ies din situatia asta.
Pe langa tratament am incercat si psihoterapie dar nu m-a ajutat.
Imi cer scuze pentru mesajul lung, dar am vrut sa cuprind cat am putut de mult situatia mea.
19 comentarii
2
25-07-2022, ora 15:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Abilify in loc de Olanzapina ati incercat?
1
25-07-2022, ora 16:44
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Buna, Clara. Iti multumesc foarte mult pentru raspuns.

Nu am incercat Abilify, doar Olanzapina si Seroquell. Inclusiv Olanzapina pe care o iau de cateva luni bune simt ca nu e medicamentul potrivit pentru mine dar m-am multumit ca m-a ajutat sa dorm..
Maine am programare la psihiatru si o sa ii propun sa incerc si Abilify despre care am citit si pare ca ar actiona diferit asupra receptorilor de dopamina fata de Olanzapina si Seroquell.
1
25-07-2022, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Abilify-ul e activator. Se ia dimineata.
Vorbeste cu medicul tau. Poate niste Gerodorm pentru somn.
Numai prin incercari iti dai seama cu ce ti-e bine si cu ce ai cele mai putine efecte secundare.
1
25-07-2022, ora 17:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca pulsul e constant 100 sau 100+, trebuie luat tratament de la medicul de familie sau de la cardiolog, Nu stati asa.
1
25-07-2022, ora 17:49
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Pulsul este constant intre 100-120. Am fost la 2 cardiologi diferiti si ambiii mi-au zis ca nu am tahicardie si ca probabil e de la tratament. Iau Betalok pentru puls de cateva saptamani si se regleaza dar daca uit sa iau o ia razna iar.
Simt ca am intregul organism dat peste cap, din iarna de cand mi-au debutat insomniile.
Cel mai tare ma deranjeaza problemele de memorie pe care le am si anhedonia si gandurile obsesive si repetitive legate de boala. Au debutat de atunci, din prima zi in care nu am mai putut dormi si nu simt ca se imbunateste treaba nici cu tratament.
Doctorul mi-a spus ca schema de tratament pe care o urmez acum nu ma poate ajuta pe partea emotionala, ca ar trebui sa iau ceva pentru dopamina si s-ar bate cap in cap cu antipsihoticul pe care il folosesc pentru somn, si pare ca a epuizat orice solutie in cazul meu..
Nu am mai avut astfel de probleme niciodata inainte. De profesie sunt inginer constructor proiectant si am reusit sa imi mentin job ul cu toate aceste probleme, dar ma chinui zilnic sa fac fata din cauza problemelor de concentrare si a lipsei emotiilor.
1
25-07-2022, ora 20:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati avut cumva Covid? Sa nu fie urmarile post Covid.
1
25-07-2022, ora 20:36
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergi la un neurolog sau reumatolog sa faci niste analize mai detaliate. Si daca ai noroc poti sa dai si de cineva care se pricepe la sindromul de oboseala cronica.
1
25-07-2022, ora 20:37
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Am avut Covid, dar starile pe care le descriu se instalasera cu cateva luni inainte. (Cam 3 luni inainte)

O alta problema pe care o am este ca nu ma simt obosit, nu casc niciodata, nu dorm fara sa iau ceva, fie ca e Imovane fie ca e Olanzapina. Am o stare permanenta de tristete si nu sunt vorbaret sau cu pofta de viata cum am fost mereu.
1
25-07-2022, ora 20:42
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Multumesc pentru raspuns, AlbertRufus. Neurolog ul m-a trimis la RMN ul cerebral cu substanta de contrast cand am fost la control, pentru ca nu puteam merge drept cu ochii inchisi si imi tremurau mainile si pleoapele. Nu mi-a iesit nimic la acel RMN si a pus totul pe seama antipsihoticului desi i-am explicat ca nevralgia asta o aveam si inainte de a lua antipsihotic.
1
25-07-2022, ora 21:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De cat timp luati Venlafaxina?
1
25-07-2022, ora 21:08
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Asta am avut si eu. Tremor in membre si pleope. Vedere dubla. Tahicardie, plus usoare extrasistole. Si inabilitatea de a dormi. Vedere in ceata. Tinnitus. Ameteli, vertij. N-aveau picioarele forta, si multe altele.

La fel, analizele uzuale ceas. RMN cerebral, la fel cu substanta de contrast, impecabil.

Am fost la psihiatrie si mi-a dat doar SSRI-uri, dar ma simteam super rau de la ele, functionam doar din inertie. N-as mai lua mizeriile alea vreodata.

Dupa chinuri si chinuri am ajuns la un neurolog si mi-a dat sa fac niste analize si o punctie lombara, unde la punctie mi-a iesit ca am encefalita, o mica inflamatie a creierului + presiune intra-craniana ridicata. Cand e mult lichid in cap iti apasa pe nervi si o ia tot corpul razna.

Dupa toate astea am urmat tratament si m-am simtit muult mai bine. + mestinom care a functionat forta pentru simptomele mele. De obicei se da pentru miastenia gravis dar merge ft. bine si pt oboseala cronica.

Exista speranta dar trebuie sa cauti si sa umbli mult, fiindca majoritatea medicilor sunt oarecum dobitoci si dezinteresati. Trebuie sa cauti pe unul care chiar stie ce face, si o sa vezi ca o sa fii ca nou dupa ce il gasesti.

Sper din tot sufletul sa nu te dai batut, daca vezi ca nu merge asa mai incearca si alte metode de tratament ca sunt 100/100 sigur ca o sa gasesti ceva ce o sa te ajute.
1
25-07-2022, ora 21:15
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Am luat timp de 4 luni. Am schimbat de 3 saptamani pe Prozac pentru ca i-am spus doctorului ca am redus Olanzapina si ma simt mult mai deprimat si a decis sa incercam altceva. Pe masura ce am redus Olanzapina am simtit iar ca am ganduri depresive care nu ma lasa sa ma relaxez cum ar fi "de ce ma simt asa nasol", "de ce nu ma pot relaxa" etc. Repetitive, continue.

Fata de Venlafaxina, cand am inceput Prozac ul am avut o stare puternica de somnolenta. Eram foarte fericit, nu mai simtisem asta de luni de zile. Dupa o saptamana starea de somnolenta a disparut si am revenit in acelasi punct, trist mereu si pe ganduri.
2
25-07-2022, ora 21:51
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari, AlbertRufus. E posibil sa fie si oboseala cronica. Eu inainte sa clachez si sa nu mai pot dormi am avut cateva luni in care am fost epuizat. Am avut foarte multe evenimente de viata, m-am logodit, mi-am luat casa, am renovat-o. Ma simteam efectiv distrus de oboseala dar continuam cu zambetul pe buze pana intr-o zi in care nu am mai putut... Am avut zile in care am muncit 10-12 ore si am dormit 5, fara sa ma gandesc ca m-ar afecta in vre un fel. Ma trezeam si aveam nevoie de 2-3 cafele ca sa pot functiona.

Credeam ca encefalita iese la RMN ul cu substanta de contrast. Eu nici macar nu am mai revenit la neurologul care mi-a dat trimiterea catre RMN, am mers direct la psihiatru care mi l-a interpretat.
Cred ca am sa imi fac o programare din nou la un neurolog.
Multumesc mult pentru sfaturi si ca mi-ai impartasit experienta ta.
1
26-07-2022, ora 01:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ AlbertRufus

Da, dar tu nu ai scris ca ai fi avut depresie puternica, plans in continuu...

@ A94

Exista multe scheme de tratament pe care le puteti incerca. Daca dr. actual va spune ca s-au terminat schemele de tratament si ca sunteti rezistent la tratament, schimbati-l. Eu am schimbat 6 antidepresive pana am gasit unul potrivit pentru depresie.
De multe ori se gaseste greu un tratament adecvat. De aceea trebuie sa fiti perseverent. Minuni, sa va faca perfect, nu fac nici aceste tratamente, dar puteti gasi unul cu care sa dormiti si cu care sa va simtiti bine.
1
26-07-2022, ora 04:26
360
Nu este medic/terapeut
360
2.5 mg olanzapina nu e mult si nu ti-as recomanda sa renunti la el... e chiar mica doza. sfatul meu e sa ramai pe tratamentul asta o perioada ca sa te stabilizezi. medicamentele psihiatrice, intr-un fel sau altu iti amortesc mintea, si da, favorizeaza cresterea in greutate. asta e, pierzi pe o parte, dar castigi pe cealalta parte, care e mai importanta. nu se poate sa iei medicamente psihiatrice si sa functionezi ca o persoana normala. scopul lor e sa te ajute ca la un moment dat sa poti relua viata normala.

succes
1
26-07-2022, ora 09:50
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Si daca nu am scris, inseamna ca nu am avut?
1
26-07-2022, ora 14:12
A94
Nu este medic/terapeut
A94
Multumesc pentru sfaturi. As mai adauga pe langa simptomele descrise ca am niste dureri articulare si momente in care simt dureri puternice musculare, insuportabile, in principal in zona spatelui si picioarelor.
Durerea ma ia din senin, seamana cu un carcel, si ma tine cateva minute si este greu de suportat. Zona respectiva devine foarte rigida si dureroasa.
Iau suplimente alimentare si mananc destul de sanatos deci nu cred ca am lipsa de vitamine si minerale.
1
26-07-2022, ora 21:43
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Atunci mergi si la un reumatolog/neurolog bun.

Dar e mult de cautat si e un proces ce necesita multa migala.
1
26-07-2022, ora 23:38
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
@A94 eu cunosc persoane care dorm 4-5 ore pe noapte "on a daily basis". Nu-i neapărat asta problema. Părerea mea, tu ai o sensibilitate, o genă moștenită, ceva care te predispune spre depresie și anxietate. Evenimentele de care ai spus, cumpărarea unui case, renovarea, logodna sunt evenimente care ar trebui să aducă fericire, nu neg că implică și stres dar sentimentul de fericire e mai mare la oamenii care nu sunt predispuși spre boli mintale. Eu am depresie și anxietate generalizată și în perioadele rele am niște spasme musculare de toată frumusețea. De fapt, multe din simptomele menționate de tine, le am și eu. Nu cred că e vorba de ceva ce ţine de neurologie mai ales că RMN-ul ţi-a ieșit ok dar poți să mai faci și alte investigaţii.
Cred că fiind la început, ai toate șansele să ţii boala sub control dar depinde și de tine cum te lași pradă gândurilor negative. Înrăutăţești mult situația dacă te lași prins în disperare, să știi. Poate ar trebui să cauți un psihoterapeut cu recenzii bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: