Dereglare psihica a sotiei.

09-01-2019
emicon
Nu este medic/terapeut
emicon
Eu cu sotia avem 43 ani de casnicie oficiala, eu in varsta de 71 ani, sotia 67 ani. Prin luna aprilie 2018 a cunoscut un barbat pe internet despartit de sotie la o distanta de cca. 6oo km. au inceput discutii telefonice in general initiate de sotie si s-a ajuns la cate 10 apelri pe zi din partea ei si la cca. 5 apeluri se raspundea. Au fost convorbiri si de 120 minute. Prin luna august 2018 au avut o intalnire in Bucuresti pentru 24 ore. Prin luna noiembrie 2018 am descoperit cine este interlocutorul convorbirilor. Apoi am purtat un schimb de mesaje cu respectivul, spunand-ui sa inceteze convorbirile cu sotia mea si primeam in schimb jigniri si injurii. I-am cerut sotiei sa inceteze apelurile catre respectivul, dar ea nega totul, precum ca nu apeleaza un barbat ci un numar unde are de rezolvat probleme personale. Mai mult se certa cu mine de ce scriu mesaje respectivului. Convorbirile aveau loc cand eu lipseam de acasa. Apoi la o plecare a mea de acasa am lasat un reportofon in functiune ascuns si cu care ocazie am inregistrat convorbirea in care sotia spune : ce facem, mergem inainte pentru ca eu voi divorta ; te iubesc ; imi este dor de tine ; cand te mai vad, stai linistit ca eu voi scapa de nebun si vom fi impreuna ; eu vreau sa fiu cu tine, etc. Intr-o zi cand am plecat de acasa am pus iarasi reportofonul in functiune in bucatarie. Ea a banuit si a cautat in toate dulapurile si sertarele si negasind-ul a inceput sa bata cu llingura in chiuveta din bucatarie cca 4 minute continuu. La sosirea mea i-am pus inregistrarea si nu a recunoscut ca ea a produs acel zgomot. Am facut reconstituirea si tot nu recunoaste.
Fata de cele relatate pe scurt, pentru ca ar fi mai mult de spus, astept o parere despre starea psihica a sotiei mele. Precizez ca eu sunt convins ca respectivul nu are nici o dorinta de a fi impreuna cu sotia mea deoarece sotia mea este grasa, la 1, 6 m are 90 kg. apoi el are varsta de 68 ani, ea are 67 ani si in acest caz el poate gasi o femeie mai tanara ca el, chiar de 56 -58 ani.
Multumesc anticipat
7 comentarii
1
10-01-2019, ora 23:23
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Eu cred ca sotia dumneavoastra nu a fost niciodata mai sanatoasa si mai vie decat acum, iar tot ce se intampla dovedeste ca TRAIESTE din plin.

Probabil satula de cei 43 de ani si de un sot care o vede neatractiva, grasa si...batrana ("Precizez ca eu sunt convins ca respectivul nu are nici o dorinta de a fi impreuna cu sotia mea deoarece sotia mea este grasa, la 1, 6 m are 90 kg. apoi el are varsta de 68 ani, ea are 67 ani si in acest caz el poate gasi o femeie mai tanara ca el, chiar de 56 -58 ani") sotia incearca o evadare. Nici macar nu conteaza daca vor avea o aventura/relatie sau nu, sotia a gasit ceva ce isi doreste foarte mult, chiar daca este o fantasma. A gasit probabil un barbat care i-a spus lucruri de mult uitate, i-a oferit atentie, a facut-o sa se simta bine.
Despre asta este vorba de fapt.
Intrebarea este cum concurati cu asta? Microfoanele nu ajuta...Ajuta insa foarte mult sa intelegeti ce i-a lipsit sotiei si cum puteti sa-i oferiti ce-si doreste.
1
11-01-2019, ora 07:50
emicon
Nu este medic/terapeut
emicon
A avut o aventura de 24 ore in Bucuresti. Ce atentie a putut sa-i ofere respectivul daca sau vazut doar odata ?Distanta intre ei este de cca. 600 km, deci a se intalni este o problema. Cum poate o femeie de 67ani sa-i declare unui barbat vazut odata ca il iubeste, ca divorteaza ca sa fie impreuna, ca ii este dor de el, ca sa stea linistit ca vor fi impreuna si nu-l va dezamagi ? A evadat intradevar odata 24 ore dar cu asta nu a putut sa-l cunoasca suficient incat sa divorteze de mine.Aici este problema ""da pasarea din mana pe cea de pe gard "". Schimba un barbat pe care il cunoaste cu bune si rele timp de 43 ani cu un barbat vazut odata si de aceea consider eu ca nu mai este sanatoasa mintal !
1
11-01-2019, ora 14:52
emicon
Nu este medic/terapeut
emicon
Dle dr. Pescaru Valentin , ati inteles gresit expunerea mea. Afirmati ca eu o vad neatractiva si batrana, dar daca ar fi precum spuneti, nu credeti ca as fi bucuros sa se duca nevasta dupa el ? Dimpotriva eu sunt impotriva divortului, asa grasa si batrana cum este si atunci ce ziceti ? Nu-mi place comentariul Dvs, nu pentru ca vezi Doamne, eu as fi de vina ci pentru faptul ca nu ati inteles exprimarea mea, eu m-am referit cum o vede el, NU cum o vad eu.
1
12-01-2019, ora 13:25
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Nici dumneavoastra nu ati inteles mare lucru din ceea ce am scris eu. Dar asta conteaza mai putin. Ceea ce conteaza este un principiu universal valabil: "Omul isi doreste ceea ce nu are".
Sotia dumneavoastra a gasit ceva ce si-a dorit, indiferent cat de iluzorie este situatia si imposibila in realitate. Si isi ia ceea ce doreste. Probabil ca se va linisti cand va vedea cum stau lucrurile in realitate. Sau nu, daca celalalt ii ofera mai mult decat ce are deja.
Important este si ce faceti dumneavoastra: umblati in continuare cu microfoane si faceti pe detectivul sau incercati sa aflati ce ia lipsit (vorbind cu ea), si ce puteti face pentru asta, pentru a o face mai constienta de ce are in casnicie si nu in afara ei.
0
12-01-2019, ora 22:22
emicon
Nu este medic/terapeut
emicon
Daca nu umblam cu microfoane, nu stiam de relatia ei. Am intrebat-o ce a apreciat la el : fizicul, intelectul, caracterul sau potenta si dupa ceva balbe mi-a spus ca fizicul.Si atunci dupa Dvs. cum pot sa-i ofer eu la 71 ani un fizic mai frumos ? Am incercat sa-i explic ca pe mine ma cunoaste de 43 ani cu bune si rele ( nu consum alcool in exces, nu merg la carciuma, consum alcool moderat inaintea meselor principale din productie proprie ), nu joc la LOTO decat sporadic, de umblat dupa femei nici nu se mai pune problema, de la 01.04 pana la o1 11 din fiecare an merg la casa parinteasca in rural si plantez legume, cresc pasari. Am intrebat-o, cum poate sa-i spuna : ca-l iubeste, , ca ii este dor de el, cand il va mai vedea, stai linistitca vom fi impreuna nu te voi dezamagi , unui barbat intalnit o singura data pentru 24 ore si nu mi-a raspuns.
Celalalt nu-i ofera nimic, este la 600 km distanta, fost casatorit si divortat de doua ori.Mai mult la intrebarile ei ca ex. ;te iubesc mult, tu ma mai iubesti (repetat de doua ori ) el raspunde SEC te iubesc mult.
Ar fi multe de spus, de scris o mica, carte dar ma opresc aici cu ideea mea ca are probleme de sanatate mintala, repet are 67 ani.
0
12-01-2019, ora 23:03
emicon
Nu este medic/terapeut
emicon
Dle. Doctor Psihiatru, cunoasteti zicala : scopul scuza mijloacele ? Aproposs de microfoane ! Trebuia sa stau in intuneric si sa nu stiu ce pune la cale sotia ?
Sunt convins ca oricare barbat amenintat cu divortul (inclusiv dvs. ) pe motive neintemeiate (hilare) ar fi procedat ca mine !
0
14-01-2019, ora 00:35
emicon
Nu este medic/terapeut
emicon
Dle.dr. am o ultima dorinta sau intrebare : daca puteti ajutati-ma sa va trimit in privat o lista de convorbiri telefonice pe o luna intre sotie si amant. Veti gasi convorbiri cu durata de :120 min ; 105 min; 90 min. ; 60 min dar si de 1min ; 2 min; 5 min; 15 min. Veti gasi in lista convorbire de 20 min si dupa incheierea convorbirii la un minut incep iar apelurile din minut in minut fara a i se mai raspunde. Veti gasi 10-15 apeluri la care nu i se raspunde si totusi insista.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: