Derere talpa piciiorului

21-04-2020
Raluca_Elena97
Nu este medic/terapeut
Raluca_Elena97
Buna seara,

Mama mea are 63 de ani si de ceva vreme se confrunta cu o mancarime intensa la nivelul talpii picioarelor. Aspectul este uscat, descuamat, la care se adauga senzatia de mancarime, dar si de usturime. Eu banuiesc ca este vorba de o micoza, insa se pot observa anumite mici umflaturi sub piele, moi la atingere. Mama mentioneaza ca durerea intervine dupa mult timp de stat in picioare, mers. Ce considerati ca poate fi? Multumesc!
3 comentarii
0
22-04-2020, ora 10:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate zilnic, antecedente medicale etc.
Are diabet (simptomele descrise sunt tipice in diabet)? Fumeaza? Are alte probleme vasculare periferice?
Asteptam raspunsuri relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-04-2020, ora 12:22
Raluca_Elena97
Nu este medic/terapeut
Raluca_Elena97
Buna ziua,
Greutate: 68 kg
Înălțime: 1, 55
Mama este pensionara, iar ca eforturi zilnice mers pe banda, activități in gospodărie. Se ocupa foarte mult de solar și sta destul de mult in picioare.
Nu are diabet, nu a fumat niciodată.
Ca a antecedente medicale suferă de hipertensiune arterială și urmează tratament medicamentos. A fost și la un control la cardiolog din cauza un extrasistole însă nu au identificat nimic. Urmează tratament și pentru aceste extrasistole.

Mulțumesc!
0
22-04-2020, ora 13:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este extrem de greu de precizat ce se intampla fara o examinare directa, insa a merge "pe banda" la aceasta greutate reprezinta o agresiune grava pentru zona plantara.
De asemenea, la aceasta greutate/inaltime nu este exclus un diabet de tip 2, care poate determina simptomele enuntate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mâncărimi în talpă - cauze posibile
  •