despre alcoolici

02-03-2009
scosty
Nu este medic/terapeut
scosty
Tatal meu cred ca este alcoolic.Nu vrea sa mai faca nimic, nu mananca, se cearta cu toata lumea, pe mama o ia la goana, spune ca o taie, ca se spanzura, tot felul de chestii deastea urate.Nu stim ce sa mai facem.Care ar fi solutia? Trebuie dus la psiholog sau la psihiatru?El oricum nu vrea sa mearga nicaieri.Spune ca ii place sa bea.Cum putem sa-l dam pe brazda?
10 comentarii
0
02-03-2009, ora 11:09
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
destul de greu, ar trebui convins ca are o problema serioasa, o dependenta care il distruge si pe el si pe dvs toti.
va doresc sa reusiti sa il convingeti ca are nevoie de ajutor.
0
13-05-2009, ora 08:42
ela74
Nu este medic/terapeut
ela74
Sotul meu are 42 de ani. Acum 4 ani si-a pierdut ambii parinti unul in septembrie (mama) si unul in decembrie (tata), de aceeasi boala nemiloasa cancerul pulmonar. S-a inchis in el, nu prea a vrut sa vorbeasca ca nimeni, am incercat sa vorbesc cu el, sa il trimit la un psiholog, nimic nu a vrut sa auda.
De atunci s-a apucat de baut. Si pana atunci bea dar ocazional, nu prea am avut probleme cu el dar de atunci zilnic, mai mult sau mai putin dar parca nu se poate abtine. Am observat la inceput ca parca se linistea si se culca, dar acum a devenit obisnuita. Oriunde mergem el bea si nu o bere ci 3-4 pana se ameteste. Nu face rau sau scandal, se culca si doarme de obicei dar nu mai e cum a fost, nu ma mai pot intelege cu el sa facem ceva numai tot amana si pana la urma face nervos totul.
Eu cred ca se indreapta spre alcolism. Ce sa fac cu el?
Am vorbit cu el in nenumarate randuri si cu calm si cu nervi, nu recunoaste nimic. " Ei si ce am baut o bere, si nici atata nu mai am voie" asta de obicei e raspunsul lui. Am zis sa mergem la medic sa faca analize, nici la cele obligatorii nu a vrut sa mearga.
Nu stiu ce sa fac ce sa ii cumpar sa ii dau sa nu intre in patima asta a alcoolului.
0
23-05-2009, ora 03:18
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
buna!! Partea asat cu alcolul e la fel de serioasa ca si o dependenta de tigare, drog, calculator etc.Nu face decit sa distruga persoana in cauza si pe cei de linaga ei. Nu cred ca este vrun tratament care sa poata asta stopa cel putin acasa.Singurul remediu in dependenta de alcol ca si in cea a altor dependente este buna vointa si rabdarea celor din jur.Chestia cu mersul la un pshiholog si apoi urmarea unui tratament adegvat sunt singurile chestii care pot salva.Dar va ramine dumneavoastra marea parte a munci cea de a convinge sa urmeze un astfel de tratament.Puneti problema altfel cea auzi eu nu vreau sa te pierd te iubesc ca sot am nevoie de tine la fel si copii nostrii.Nu vrei sa ne bucuram impreuna de casatoria copiilor de terminarea liceului facultatii etc?Nu cred ca parinti tai acolo unde sunt sunt foarte multumiti de ceea ce faci tu trebuier sa-i faci fericiti si mindri cred ca situatia asta ii supara mai mult etc. Incercati si varianta asta in cazul in care nu ati abordat asa subiectul.
pentru scosti si el ar putea folosi astfel de cuvinte te iubesc tata nu vreau sa te pierd vreu sa dansez la nunta mea etc. lucruri care misca pe oricine.
bafta multa si sper sa aud vesti bune!!
pup!!!
0
14-01-2010, ora 00:30
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
socrul meu e alcoolic.din pacate, datorita acestui viciu s-a intamplat o nenorocire. in noaptea de 30-31 dec 2009, a plecat din casa, locuind singur la tara, descult si dezbracat.nu stiam ca are si pierderi de memorie. nu a mai stiut sa se intoarca, desi era aproape de casa.pana dimineata a stat afara descult si dezbracat. cand l-au gasit vecinii, m-au sunat si neavand alta posibilitate de a ajunge repede la el, eu locuiesc in jud.hd, iar el in mh, am sunat la112 si am reusit sa fac sa ajunga o ambulanta la el, ducandu-l la dr.tr.severin.pe 3 ian l-am luat pe semnatura din severin si l-am adus la petrosani. de cum a fost vazut in serviciul de urgenta, medicul chirurg a fost categoric.picioarele erau cangrenate si trbuiau amputate, cel putin labele. asta s-a intamplat pe 5, operatia a decurs bine, refacerea din punct de vedere chirurgical e nesperat de buna. pb cea mai mare acum e cum pot sa-l ajut sa depaseasca perioada de sevraj alcoolic. tot timpul amesteca si povesteste fapte care s-au petrecut cu mult timp in urma, nu isi aminteste ca sotia lui e moarta si m-a trimite tot timpul la ea sa-i spun sa aiba grija acasa la tara, are multe momente in care nu m-a recunoaste, intr-un cuvant, , bate campii, , rau de tot. ar trebui sa cer un examen neurologic? cum as putea sa stiu daca va mai gandi cat de cat normal? ar putea fi recuperat din punct de vedere mental? o consider o pb foarte mare aceasta dereglare psihica. intentionez sa-l aduc la mine acasa, la tara nu mai poate sta, dar nu stiu daca va mai fi cat de cat normal. picioarele vor fi protezate, sunt atatia oameni cu acest handicat, dar ce fac daca nu se reface psihic? ce va face atunci cand eu voi fi la servici?cum va sta singur?e mai bine pt el sa fie internat intr-un azil? ce m-a sfatuiti?
0
14-01-2010, ora 00:38
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
revin si mentionez ca cere de baut in fiecare zi, tremura, are frisoane, halucinatii, nu prea mananca. a avut insa un singur moment de luciditate, cand a spus ca nu isi aminteste ce s-a intamplat. i-am povestit si a spus ca toate s-au intamplat din cauza bauturii. se uita mereu la picioare cand e pansat dar cred ca nu realizeaza ce s-a intamplat. mai e ceva de facut pt a fi ajutat?
0
31-03-2011, ora 01:05
stefano23
Nu este medic/terapeut
stefano23
As dori niste raspunsuri dak se poate.Pe la varsta de 18 ani am inceput sa consum alcool, de multe ori cateva zile la rand in exces, de multe ori doar ocazional, dar sunt foarte ingrijorat deoarece tind sa cred ca am o proablema grava.Avand in vedere ca foarte multi din amici mei sunt consumatori de alcool, mereu iesim la bar, terasa etc, si consumam cateva beri, intre 8 si 10, de multe ori ma imbat asa tare incat nu stiu ce am facut in acea seara.Desi sunt un caracter puterinic, am mereu frustrari, pareri de rau dupa ce beau, parca lumea ma vede altfel, parca ma privesc ca pe un om care bea foarte mult.Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?simt, si sunt sigur ca pot sa renunt la a mai consuma alcool, nici macar un pahar, credeti ca sunt predispul la alcoolism?sunt un alcool?astept raspuns

Va multumes

Stefan
0
08-04-2011, ora 20:13
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Stefan, eu cred ca ai o problema cu alcoolul. Citi ani ai acum, de citi ani bei? Daca tu crezi ca te poti sa renunti la alcool incearca sa nu mai bei deloc cind iesi cu amicii sau sa bei 'moderat".Crezi ca vei reusi sa te abtii ? Eu nu cred. Ne mai auzim.
0
12-06-2011, ora 20:10
oana111
Nu este medic/terapeut
oana111
a auzit cineva de alcool plant impotriva alcoolului?eu as vrea sa incerc cu tatal meu dar nu stiu dak are efect
0
26-10-2011, ora 13:42
a.l.e.x.a.n.d.r.a
Nu este medic/terapeut
a.l.e.x.a.n.d.r.a
vreau un sfat...un ajutor.mama mea are prob cu bautura.bea, nu tot timpul dar cand se apuca o tine asa zile intregi.nu stiu acum cum sa o opresc, de 2 sapt bea si nu a mancat...ii disperata dupa bautura, ii in stare sa faca si ceva rau doar sa ajunga la ea.eu as vrea sa stiu daca as putea sa fac ceva fara sa stie ea, pt ca ea nu ii constienta si nu accepta ajutor.un medicament, vreau remediu naturist orice m-ar putea ajuta.inca ceva, a venit salvarea sa o duca la spital si a refuzat, cei de pe salvare au spus ca fara acordul ei ei nu o pot duce nicaieri.nu stiu ce as putea face.va rog mult, sunt disperata
0
31-12-2011, ora 22:38
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
stefan daca poti si spui ca poti renunta la alcool renunta pana nu e prea tarziu pentru tine din pacate acest viciu nu poate aduce decat necaz familioei tale si in special tie renunta a mai pune gura pe alcool si nu te lasa invins cahiar daca iesi cu prieteni la bar mult succes itit doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  • Consumul cronic de alcool inhibă absorbția unor vitamine esențiale
  •