despre anticorpi si tiroidita hashimoto

14-04-2011
glindependenta@gmailcom
Nu este medic/terapeut
glindependenta@gmailcom
buna seara! am 60 ani si sant la menopauza de 10 ani, am 82 kg inaltimea 1, 64 si in urma unor analize pe care le-am facut din cauza unor dureri in partea dreapta sub coaste si au rezultat: T3=143, T4=8.82, TSH=3.1, ECHOGRAFIE TIROIDA LTD=16.5/22/16.8 CU MICI NODULI HIPOECOGENI in medie de 6.2/4.9 mm cel mai mare sit.posterior de 6.7/6mm; ISTMUL TIROIDIAN _3.9 mm prez. diseminati mici noduli hipoecogeni de cca 4.8/2.8 mm.
LTS-16.8/20.2/17.7mm structuta cu hipogenitate difuza citiva micronoduli hipoecogeni de 3.7/2.8 mm si alta echografie la un interval de 1 luna cu urmatoarele rezultate LTD= 38.4/18/15.8 MM ECOSTRUCTURA NEOMOGENA, PREZENTAND MAI MULTE FORMATIUNI NODULARE HIPOECOGENE CEA MAI MAI MARE DE 4, 7/2.6 MM SITUATA CENTRAL.
LTS= 43.1/18.3/27.8 mm ecostructura neomogena, prezentand mai multe formatiuni nodulare hipoecogene, cea mai mare de 5.1 mm ISTMUL tiroidian 4 mm.
VSH= 16
TGO=24
TGP=27
GLICEMIA=113
UREEA=43
TRIGLICERIDE 129
COLESTEROL=340
fosfataza alcalina 80
calciu =9.7
creatinina=0.63
magneziu=2.17
acid uric=4.83
TSH=3.79
ACTPO=261.6
FR=6.85
CRP=4.05

mai am o stare genrala proasta, oboseala cronica, cardiopatie ischemica pentru care iau aspenter, metoprolol de
50, enalapril si preductal, iar pentru colesterol iau crestor de 10 mg.
La externarea din spital mi s-a scris in biletul de iesire ca sufar de dispesie acuta, ulcer-like, hipertensiune cronica std.II, cardiopatie ischemica cronica nedureroasa (desi prezint unele dureri in zona inimii) tiroidita cronica autoimuna cu normofunctie si boala artrozica vertebro-periferica.
am mai facut si un DEXA LOMBAR cu un diagnostic de osteopenie col. lombara
VA ROG DIN SUFLET CE MA SFATUITI SA FAC SI LA CARE MEDIC SA MA PREZINT, CA EU PREZINT O DURERE MARE IN PARTEA DREAPTA SUB COASTE CU IRADIERE IN PARTEA DIN SPATE SPRE UMARUL DREPT.
In perioada de repaus nu simt aceste dureri, numai dupa un efort fizic moderat spre minim timp de aprox 30 minute
si daca ma odihnesc imi trece.
Sint disperata pentru ca aceste dureri le am de cca.1 an. Mentionez ca am fost internata in luna decembrie 2010.
IN SPERANTA CA VOI PRIMI UN RASPUNS MAI REPEDE, VA MULTUMESC!
1 comentarii
0
15-04-2011, ora 09:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
Nu sunt medic si chiar daca am vazut analizele, nu-mi voi da cu parerea..dar,
ca sa va poata raspunde un medic pe forum..scrieti-i la fiecare rezultat si valorile..minim si maxim..

stiai ca, rezultatele analizelor sunt diferite de la un laborator la altul?

exemplu:..scrieti T3..143 (in paranteza scrieti val.minima si maxima)...si asa la fiecare..

Intrebare:
pt.problemele tiroidiene..NU ati primit tratament?!?

Dupa ce completati si detaliati..promit ca voi reveni si eu...

Va doresc sanatate si O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: