Despre dantura - extractia si sinusul

25-01-2022
Danilescu
Nu este medic/terapeut
Danilescu
Buna ziua după scoaterea unei masele am rămas cu un ciob care a fost scos acum 4 zile după 2 ani de la extracție.Când mi sa scos ciobul mi-a fost atins puțin sinusul, Azi am făcut iar o radiografie la medic și mia zis că mai am inca un ciob și să merg să îl scot e ok sa mi se deschidă iar acolo unde am fost tăiat mi sa spus să merg cat mai repede, sunt un pic speriat, mulțumesc
1 comentarii
0
21-03-2023, ora 07:17
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

deși nu este de dorit, deschiderea sinusului la momentul unei extracții nu este o complicație majoră.

De cele mai multe ori, ocul de extracție se umple cu sânge care funcționează ca un dop care închide comunicarea dintre gură și sinus.

Important pentru dvs este să ascultați sfaturile pe care vi le oferă medicul dentist imediat postextractional, inclusiv să nu suflați tare nasul sau să nu faceți exerciții fizice intense.

Este firesc să vă fie teama însă făceți-vă curaj și nu amânați această procedură.

Cu drag vă stau la dispoziție pentru întrebări sau nelămuriri.

Dentistul Meu:

Dr Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •