Diabet tratament cu insulină

29-01-2011
nedelcu simona
Nu este medic/terapeut
nedelcu simona
Fac tratament cu novorapid şi lantus din august 2010. In toată această perioadă nu am obţinut niciun rezultat benefic, mai mult HbA1c a crescut la 10, 7. Mi-am făcut un profil glicemic şi am observat că indiferent de doza de lantus (am făcut şi 50 de ui) glicemia de la ora 02 este mult mai mare decat cea de seară, adică 273 la ora10, 289 la ora 02, iar la ora 06 este 285. Medicul mi-a dat in continuare lantus si mi-a spus sa măresc doza. Cat să fac? 70-80 ui ca sa acadă pană la normal? Iar glicemiile de peste zi sunt foarte mari- 280, 290, peste 300. Cred că sunt influenţate şi de lantus
4 comentarii
0
29-01-2011, ora 10:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tot medicul diabetolog trebuia sa-ti spuna cu cat sa maresti doza...noi nu putem interveni in acest sens, si nici tu singurica nu ai voie sa-ti cresti doza cum ti se pare..apeleaza la medicul tau de familie, sub indrumarea lui poti modifica dozele, caci te poate urmari indeaproape..Sa tii seama si de regimul alimentar obligatoriu in diabet..
0
30-01-2011, ora 18:53
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Ar trbui sa mergeti din nou, cu profilul glicemic la diabetologul curant.Grija mare la regimul cu hidrati...Sigur nu aveti vreo infectie, care sa va decompenseze glicemia?
0
31-01-2011, ora 17:29
nedelcu simona
Nu este medic/terapeut
nedelcu simona
Nu am nicio infectie pt ca leucocitele au un nivel normal
0
22-04-2011, ora 09:13
nedelcu simona
Nu este medic/terapeut
nedelcu simona
Am descoperit problema glicemiilor mari. Penul de Lantus era defect si nu introducea insulina deloc sau introducea foarte putina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.