Diferenta intre interventia cu laser si interventia cu radiofrecventa

04-11-2021
Radu Ilcu
Nu este medic/terapeut
Radu Ilcu
Buna ziua!
Adresez aceasta postare domnului doctor Flueraru. Urmeaza sa fiu supus unei interventii medicale la sinusurile maxilare. Este vorba despre cauterizarea cornetelor nazale, extractie corp strain din sinus cu endoscopul si deviatie de sept. Mentionez ca sufar de o rinita cronica hipertrofica iar corpul strain e cel mai probabil un fragment ramas de la o interventie stomatologica (se vede pe radiografie). Am citit despre aceasta interventie si am inteles ca exista doua metode: prima este cu laser si implica internare de 24 de ore si bandaje nazale pentru 24-48 de ore iar a doua este radiofrecventa care am inteles ca este mai putin invaziva, nu necesita bandaje si este MULT MAI EFICIENTA PE TERMEN LUNG. Va rog sa imi oferiti dumneavoastra un raspuns, daca se poate, si eventual sa discutam de o programare telefonica sau video (sunt in Bucuresti) in care sa putem discuta atat despre interventie cat si despre preturi. Va urmaresc de multa vreme aici pe forum si sunt dispus sa calatoresc la Pascani la cabinetul dumneavoastra. As vrea sa stiu si ce preturi practicati dvs pt aceste interventii pt a compara cu clinicile private din Bucuresti care percep tarife foarte mari in ultima vreme. Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
04-11-2021, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. urgenta medicala este acea sinusita odontogena cu corp strain in sinus... ( nu fac asa ceva la pascani) care trebuie rezolta in primul rand
2. daca deviatia de sept este majora.. si impedica medicului sa ajunga in sinus... in acest caz.. se face initial operatia de deviatie de sept.. inante de a ajunge in sinus
3 cat despre Cornetele nazale.. am scris mult pe forum despre cauza care duce la hipertrofie de cornet ( in reflux gastro esfagian in somn). Initial prefer sa tratez cauza care a dus la rinita.. dupa se discuta daca ajungem sau nu la micsorarea cornetelor in volum
4. dati clic pe numele meu sau a cabinetului. apare adresa de mail. telefonul...s.a pentru discutii in privat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.