Operatie cornete nazale

18-11-2020
Maria co
Nu este medic/terapeut
Maria co
Buna seara! In urma unui control orl mi sa spus ca trebuie sa ma operez prin radiofrecventa de micsorare cornete nazale! De vreo 2 ani respir greu pe nas, in sezonul cald e foarte uscat iar acum când sa racit e plin de răni, dureri de cap cumplite. Medicul a spus ca probabilitatea ca durerile de cap sa imi treaca nu sunt 100%. La cap nu am nimic altceva ca am facut CT si nu se vede nimic. Intrebarea mea este pt cei ce au fost operati, daca durerile au persistat si dupa operatie. Mulțumesc
5 comentarii
0
19-11-2020, ora 03:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.varsta.inaltimea. Câte kg ai?
2 Ai mai citit pe Forum ca una din cauzele rinitei hipertrofie este un reflux gastro esofagian în somn?
3 ai făcut radiografii la rădăcină dinților și consult stomatologic?
4. Cunoști faptul ca multe dureri de cap au cauza la distanta? De exemplu.. Rinichii, intestinele, fierea...???
0
21-11-2020, ora 20:49
Maria co
Nu este medic/terapeut
Maria co
28 ani 1, 72 si 54 kg.sincer nu prea am citit, o sa ma informez mai bine. Am facut radiografie la dinti, tocmai ce am finalizat doua implante. Durerile de cap le am predominant in sezonul rece. Iar nasul il am mereu uscat urmate de mâncărimi si dureri! In sezonul rece e plin de răni. Referitor la rinichi intestine fierea nu stiu ce sa va raspund ca nu am avut dureri sau sa imi dea de gandit. O sa fac si eu ecografie abdominala sa vad. Va mulțumesc pt raspuns o sa ma documentez despre rinita si reflux ca sa pot intelege ceea ce am pana la urma
0
21-11-2020, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Contează cât de corect te alimentezi seara. Și dacă greșești cu fructe dulciuri după cina. Ele produc Reflux. Și acidul gastric arde gatul pana sus în spatele nasului. Acolo și se găsesc cozile de cornet inferior
0
21-11-2020, ora 21:17
Maria co
Nu este medic/terapeut
Maria co
Seara de obicei mănânc fructe, dulciuri foarte rar
..doar ca nu am nici un simptom. La mine problema este ca am nasul uscat sau cu rani mereu nu doar noaptea. Ar fi cazul sa fac un test de alergie?
0
21-11-2020, ora 21:40
Maria co
Nu este medic/terapeut
Maria co
Ce as putea sa i-au sa mai amelioreze cat de cat aceasta senzatie a nasului( ma ustura, mănâncă, doare in acelasi timp)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.