rana in nas..ce sa fac?

14-02-2010
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
buna seara am 33 ani sunt din in fagaras as dori d-le doctor daca se poate va rog mult sa im raspundeti si mie. am o rana in nas pe peretele interior care desparte narile-nu stiu termenii medicalii asa, care nu vrea sa treaca deloc am pus gentamicina 4 zile am dat cu rivanol apa oxigenata. dispare rana dar daca suflu nasul asa putin iara apare pe loc parca am dat cu unghea acolo asa apare carne rosie. mentionez ca am fost racita inainte cu o sapt f tare am folosit olinth de copii, inhalatiie cu inhalant aerosol, ce pot face sa nu mai am rana asta
asa ceva nu am patit niciodata cand cred ca dispare si da semne bune de a dispare daca numa dau cu apa sau suflu un pic nasul gata apare rana astept raspuns daca ma puteti ajuta un sprei ceva oare se gaseste care sa refaca mucoasa asta sau ce sa fac?
5 comentarii
0
14-02-2010, ora 19:58
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
a fost rană ca o bubiţă înainte să se rupă? dacă da, e posibil să fie herpes şi atunci te-ar ajuta aciclovir pastile şi unguent
0
14-02-2010, ora 21:00
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
nu a fost am avut herpes si fac mereu dupa raceala la nas da nu am facut in acelasi loc si am pus aciclovir herpesul a trecut asta rana e pur si simplu parca am luat carnea cu unghea nu are coaja cum suflu nasu un pic apare la aproximativ un cm distanta cremele nu stau pe mucoasa deaia nu stiu ce sa ma fac chiar daca pun apa si tot asa apare rana nu face coaja
0
15-02-2010, ora 02:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!

Sugestie: Folosiţi gel de arnică (Arnica Montana). Arnica are în compoziţia sa principii active, care hrănesc şi regenerează pielea în profunzime. Vă va scăpa de atrofia produsă de Olinth.
Gelul se aplică în strat subţire pe piele din zona afectată şi se masează gentil până la absorbţie completă (folosiţi-l de 3 ori pe zi şi încercaţi să evitaţi suflarea nasului timp de minim 30 de minute de la cele 3 aplicări).


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
12-01-2011, ora 22:46
coco1
Nu este medic/terapeut
coco1
Buna ziua... am si eu o rugaminte, am 18 ani si de vreo 2-3 luni cam asa mi-a aparut o buba mica in nas pe peretele despartitor dintre nari, ma cam deranjat si am tot bruitao si sa tot marit acuma e destul de mare si ma doare si respir si mai greu pe nara stanga... :( nu stiu ce sa fac.. am sa ma duc si la medic... daca ma puteti ajua sa imi spuneti ce tre sa fac...
multumesc
1
25-01-2011, ora 09:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!

Coco1, consultaţi medicul. Dânsul vă va spune ce trebuie să faceţi, în funcţie de diagnosticul pe care vi-l va pune.
NU luaţi medicaţie din proprie iniţiativă, din auzite (după ureche!), pentru că puteţi experimenta efecte adverse serioase!
NU amânaţi consultul medical!
__

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă însănătoşire grabnică şi toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.