Diferite simptome, cauza?

28-04-2014
ioanasia
Nu este medic/terapeut
ioanasia
Buna ziua.Ma numesc Ioana, am aproape 16 ani.Va cer ajutorul.
De ceva timp am diferite simptome diferite, nu stiu cat or fi de importante toate, sau daca e vorba de vreo boala, dar vreau sa aflu, totusi.
Sughit foarte des, si foarte tare;uit cuvinte uzuale, intr-o zi ma chinuiam sa-mi aduc aminte cum se spune la calorifer, plus alte exemple.Cand citesc, dupa ceva timp, incep sa vad in ceata, sa ametesc, banuiesc ca as avea nevoie de ochelari?Vad de la distanta foarte bine, si din apropiere, doar ca ametesc.Ma mai trezesc cu greata, cu dureri de burta.Nu zilnic, dar o mai patesc.Am, cateodata, dureri la tample, si simt cateodata cum imi "vajaie" capul.Simt junghiuri in ceafa si in mana stanga.Dupa ce fac baie, mi se face rau si ma inrosesc, de obicei cand e mai fierbinte.Parintii mei zic ca e de la tensiune, dar de la varsta mea sa am tensiune?
Ce spuneti, e cazul sa ma alarmez?Parintii mei stiu de simptome, nu sunt foarte dese, ce-i drept (nu toate), dar pe mine parca ma alarmeaza.Astept un raspuns sincer.Va multumesc tare mult!
2 comentarii
0
28-04-2014, ora 21:09
ioanasia
Nu este medic/terapeut
ioanasia
Am uitat sa adaug, imi cer scuze, dar acum mi-am adus aminte alt simptom frecvent, zilnic as zice, in cantitati mari, de mai bine de jumatate de an:caderea parului.
0
28-05-2014, ora 21:47
aha93
Nu este medic/terapeut
aha93
Mergi la medicul de familie si spune-i de simprtome. Cere eventual o trimitere la endocrinolog, cardiolog, sau ce iti recomanda el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu avem amintiri din primii 3 ani de viață?
  • Cum oprești sughițul?
  • E normal să uiți ce ai făcut ieri?
  • Lapsus - ce este, de ce apare și ce poate însemna
  • De ce sughiț mult timp și des? - cauze posibile
  • Intervenţie asupra sughiţului bazată pe ştiinţă
  • Când uitarea devine patologică?
  • Combinarea a două strategii de învățare reprezintă cheia succesului pentru reținerea mai ușoară a informațiilor
  •