Dificultati de respiratie la efort

23-06-2009
Cristinel
Nu este medic/terapeut
Cristinel
Buna ziua,
Va scriu intai dvs inainte de a ma duce la un medic. problema mea se manifesta astfel: in urma cu 1 luna, m-am trezit dimineata cu dureri in tot corpul (mai exact cutia toracica) de parca toate organele ma dureau, si cand faceam o miscare mai brusca, aveam dureri, deoarece simteam toate organele cum se loveau intre ele sau de peretii cutiei toracice, si aveam mari dificultati de respiratie chiar si cand nu faceam efort, in sensul ca nu puteam sa inspir profund (pur si simplu nu imi ajungea aerul). N-am dat mare importanta, deoarece am crezut ca m-a tras curentul (am dormit cu geamul deschis). Dupa cateva zile, simptomele s-au mai ameliorat, dar tot am dificultati de respiratie atunci cand fac efort, si vad ca tot nu-mi trece complet. Am uitat sa va spun ca tusesc din cand in cand, dar fara experctoratie, doar tuse magareasca. Mentionez ca am 27 de ani, sunt fumator (cca 1 pachet pe zi), si beau cam 3-4 cafele pe zi. Acum cateva zile chiar mi-a fost foarte rau, nu puteam sa stau in picioare de slabit de eram, noroc ca am facut o injectie cu calciu care m-a pus pe picioare instant. Ce ar putea fi ?
7 comentarii
0
03-07-2009, ora 12:53
asmvax
Nu este medic/terapeut
asmvax
Eu personal, in locul tau, as face o radiografie la plamani si un EKG.
0
03-07-2009, ora 13:28
ameryy
Nu este medic/terapeut
ameryy
am de circa 9 luni ameteli, dureri de cap, mi se sparg venele inauntru, si nu in ultimul rand sunt foarte nervoasa.sunt acestea simptome de leucemie?
0
03-07-2009, ora 14:01
asmvax
Nu este medic/terapeut
asmvax
ameryy, poate este de la anticonceptionale.
Nu este numai leucemia boala care cauzeaza aceste simptome.
Corpul uman reactioneaza asa la multi factori.
0
03-07-2009, ora 14:05
ameryy
Nu este medic/terapeut
ameryy
inteleg dar nu folosesc anticonceptionale.si ultima data cand am fost la medic am fost diagnosticata cu o anemie foarte severa.si cum e de stiut asta duce la leucemie
0
03-07-2009, ora 14:05
ameryy
Nu este medic/terapeut
ameryy
inteleg dar nu folosesc anticonceptionale.si ultima data cand am fost la medic am fost diagnosticata cu o anemie foarte severa.si cum e de stiut asta duce la leucemie
0
03-07-2009, ora 14:13
asmvax
Nu este medic/terapeut
asmvax
Pentru e putea sa stii exact ce ai trebuie sa te duci sa consulti un medic cu specializarea medicina interna.
Pentru leucemie exista analize specifice.deci poti sa te duci la medic, te consulta si te trimite sa faci acele analize.
Intre timp poti sa citesti despre "tromboza" poate se aseamana cu ce ai tu.
0
03-07-2009, ora 14:16
asmvax
Nu este medic/terapeut
asmvax
Scuze, deci medicul hematolog trebuie sa te consulte in caz ca suspectezi leucemie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •