Din cauza alcoolului mi se trage?

08-01-2012
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
Buna dimineata.Ma numesc Florin si am 33 de ani.Va rog mult sa cititi pana la capat despre cosmarul de il traiesc de 8 luni:In Sfanta zii de Florii, 2011 am iesit la iarba verde la un gratar sa-mi aniversez ziua impreuna cu sotia mea si alte doua cupluri.Friptura si bere din belsug !!!.La finalul acestei iesiri deabia mai ma tineam pe picioare(cred ca am consumat peste 15 beri la 0, 5l golden brau), am hotarat sa mergem acasa.M-am pus in pat sa adorm cu gandul ca a 2-a zii o sa-mi fie rau dar o sa imi revin a 3-a zii exact cu faceam de vre-o 5-6 ani.Mi-a fost rau a 2-a zii iar a 3-a zii nu mai eram mahmur dar aveam ameteli, tremuraturi, stare de teama, instabilitate pe picioare, panica ceea ce nu mi se intamplase niciodata in 32 de ani.A trecut o zi, a trecut 2, a trecut o saptamana... aceste stari tot se agravau din ce in ce mai rau, in plus ma lua cu ameteli de la ceafa si mi se inclestau muschii de la picioare(pulpele), pana cand intr-o zii m-a luat ambulanta din aceasta cauza.M-a internat de urgenta la spitalul municipal la sectia de pshiatrie.Acolo vazand numai"nebuni"legati de pat cu lanturi, mai rau intram in panica si ma speriam din orice.Mai imi dadea un medicament, Depakine parca se numea, din care vomitam si nu l-am mai luat.Dupa vreo 4 zile am abandonat acest spital si m-am internat la cel judetean(Valcea).Acolo mi-au facut cate o perfuzie in fiecare dimineata timp de 9 zile.In perfuzie imi bagau Vitamina B1, B6, ketonal, memototal(piracetam) si seara luam 1ansilan+1xanax.Pana in final m-am simptit ff bine.Aveam chef de viata, aveam energie, aveam un somn foarte dulce, dimineata ma trezeam foarte odihnit, eram fericit ma simpteam extraordinar!Dupa 3 luni au reaparut iar aceste simptome:ameteli de la ceafa, capul"tulbure"tremuratul muschiilor de la picioare, nu mai puteam sa conduc, insomnii(noaptea nu dormeam mai mult de 3 ore).M-am internat iar la spitalul judetean unde mi s-a administrat acelasi tratament in urma caruia mi-am revenit dar mai greu.Acum in perioada Craciunului iar aparura simtomele acelea si de data asta nu mai ma dusei la spital, tratamentul facan-du-l acasa:o perfuzie pe zii timp de 10 zile in care imi baga o cunostinta asistenta B1, B6, piracetam(memotal)+1fiola cerebrolysin de 1 ml+1 fiola calciu gluconic(sau gluconalact), dar degeaba ca simptomele nu mai dispar.Mentionez ca xanaxul si ansilanul l-am luat mereu.de vre-o 2 saptamani le-am redus la jumatate pe amandoua.Din ziua blestemata pana azi am tot incercat si cu medicamente naturiste dar fara efect:calciu efervescent+vit D, siropul acela'NONI'produs de zuccari, ginkoprim, passisclerotin(pt somn), melatonina(pt somn), picaturi de ulei volatil de levantica(pt somn), calciu coral ionic, vitamine:centrum A-Z, extrem vit(ozone), multi-vitamin ALIVE(usa).Parca s-a simptit ceva din'NEUROMULTIVIT'niste comprimate filmate care luam 3/zii.Inca ceva fff important:dupa ce am iesit din spital a 2-a oara am fost sa consult si un medic psihiatru care mi-a dat gratuit niste medicamente de la el si sa le iau in fiecare seara: 1/2 CIPRALEX, 1/2 ZYPREXA, 1 DEPAKINE.Am luat prima seara si mi-a fost rau, a 2-a seara si mai rau, a 3-a seara foarte rau, a 4-a seara am zis ca mor si nu le-am mai luat.Ma pun in pat pe la 20.00 si dupa cam 3 ore ma ia somnul.Rare sunt nopti in care dorm'dus'.Dimineata ma trezesc obosit.La fata sunt palid si am si slabit. Nu am avut si nu am suparari nici la serviciu nici in familie.Despre ce sa fie vorba?
17 comentarii
0
08-01-2012, ora 11:03
dana calin
Nu este medic/terapeut
dana calin
Buna Florin, nu intra in panica, mergi la psiholog nu la psihiatrie ca astia te fac din om ne-om cu tratamentele lor.Incearca tratament homeopat ca este usor si multa autosugestie.Astea sunt atacuri de panica si se trateaza.Verifica si spondiloza cervicala ca si asta da niste senzatii de zici ca acu mori...da nu mori, ci doar te chinui.Am trecut prin asa ceva, la mine a fost o dereglare hormonala, dar simtomele erau aceleasi si am observat ca multe disfunctii din organism se manifesta cu simtomele astea.Daca poti fa o verificare cu biorezonanta.Te salut.sanatate multa.
0
08-01-2012, ora 18:01
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
Buna Dana.Multumesc pt interes.Am cateva intrebari apropoo de ce mi-ai scris mai sus:1)."spondiloza cervicala" nu cred ca am, ca nu am nici un fel de durere de cand s-a intamplat, chiar nici o durere;2).cum adica psihiatru ma face din om ne-om?3).la psiholog am fost cand am fost internat prima oara si m-a pus sa fac"1+1" cat face, daca am teama de apa, de intuneric, chesti dastea.4).e posibil ca seara sa ma culc "om" si dimineata sa ma trezesc"ne-om"?
cel mai deranjant e aceea stare de "tulbureala-ameteala" ca nu ma pot concentra, nu pot conduce, nu ma pot desfasura la servici cum trebuie.etc si adorm ff greu.Tu exact ce simpome ai avut?cum ai reusit sa scapi?Colac peste pupaza, de o luna mai imi aparu si ceva pe la ambele urechi, parca e senzatia aia de la strand cand te scufunzi si iti intra apa in urechi, dar de auzit aud bine.De ce acele perfuzii inainte m-au ajutat si acum nu?
0
09-01-2012, ora 16:34
dana calin
Nu este medic/terapeut
dana calin
Buna...te-au ajutat pentru ca era ceva nou pentru organismul tau, acuma stie despre ce este vorba si nu mai vrea.Ce pot sa-ti spun?...eu din senin, pot sa zic chiar o zi minunata...pana atunci, am simtit o ameteala, se invartea totul in jurul meu., sh apoi timp de 10 ani am trait...paralel cu viata reala.Nu stiu cand mi-a crescut copilul, nu mai stiu aproape nimic pt ca eu eram preocupata numai de mine, de fricile mele, de ameteli de...nu suportam pe nimeni dar nici singura nu voiam, eram foarte dificila si analizele bune.Fa si tu analize la sange si tiroida, si stai de vorba cu tine, poate pare tampit ce-ti spun, dar este buna treaba,.gaseste tu ce te-a suparat cel mai rau in viatza ta, iarta-i pe cei care ti-au gresit.ce mai.daca medical nu gasesti o cauza.umbla la suflet...la mine a mers...ani de zile am fost manioasa si suparata pe soacramea dar nu realizam ca imi face rau..cand nu mi-a mai pasat de ea a fost ok.
0
09-01-2012, ora 16:50
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
nu stiu ce sa mai zic...chiar nu am avut suparari in viata mea! incerc sa intrerup de tot anxilanul si xanax-ul, sa vad ce se intampla, si ce ma doare mult e ca pe unde am fost si am umblat, nimeni nu mi-a pus un diagnostic.
0
14-01-2012, ora 00:58
ionela b
Nu este medic/terapeut
ionela b
Buna! Daca intr-adevar vrei sa iti rezolvi problema, mai intai iti recomand sa iti faci niste analize ca sa te asiguri ca nu suferi de vreo boala (sau o tulburare somatica) si aceasta ar fi cauza simtomelor tale, iar daca rezultatele acestora ies negative, atunci mergi la un psihoterapeut specializat in terapie cognitiv-comportamentală. Succesul este garantat, mai ales ca esti o persoana care doreste intr-adevar sa isi rezolve problema.
Toate cele bune iti doresc!
0
19-01-2012, ora 11:39
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
Buna Ionela.Am facut acum cateva zile niste analize la o clinica privata din Slatina si sunt cam in regula mai putin VSH 1h este 5, la 2h este12, monocite este 3, 8 si uree serica 42, 79.Am fost si la un cardiolog renumit in Craiova si a zis ca nu am absolut nimic la inima.Tot la aceea clinica am consultat si un neurolog, mi-a facut electroencefalograma care a iesit bine.Am intrerupt ansilanul si xanaxul de tot cam de 2 saptamani.ce e deranjant ca de vre-o o luna, incet- incet mi-a aparut in ambele urechi niste zgomote si senzatia aceea ca la strand cand iti intra apa in urechi dar de auzit aud bine.i-am povestit neurologului despre aceste simptome si mi-a dat sa iau BETASERC, care iau de 4 zile si parca ma simpt mai ametit si imi vine sa vomit.Am niste zgomote ciudate in urechi mai ales cand misc maxilarul.parca am ceva inauntru care e inflamat.Deci in momentul de fata sunt tulbure la cap, zgomote si urechi infundate, o stare de ameteala, tremurat de maini si de picioare, o stare tensionata, dezechilibru in mers.Toate astea sa fie din cauza ca am renuntat la "drogurile" alea?(ansilan+xanax)?cu toate ca am renuntat treptat prin reducerea dozei.Nu mai inteleg ce se intampla cu mine!?
0
19-01-2012, ora 19:06
ionela b
Nu este medic/terapeut
ionela b
Cred ca este greu penru o persoana sa nu inteleaga de ce anume simte / traieste anumite lucruri. Nu suntem constienti de existenta lor pana nu vin si asupra noastra. Important in asemenea momente este sa alegem solutia cea mai buna pentru a putea pune capat unui lucru care pare de neinvins. De asemenea, sunt unele probleme pentru care solutia nu consta in medicamente iar problema ta face parte din aceasta categorie. Dupa cum ai spus ai luat medicamente in faza initiala, acestea te-au facut sa te simti mai bine, insa a doua oara nu si-au mai facut efectul. Important este ca poti scapa de problema prin intermediul terapiei (recomand cea cognitiv-comportamentala). Impreuna cu terapeutul vei urma anumiti pasi care nu dau greş. Ce e drept, nu cunosc niciun terapeut din Slatina pe care sa ti-l pot recomanda, însa tratamentul (nemedicamentos) va fi de asa natura incat vei vedea progresele şi vei avea pe cineva tot timpul de partea ta care să te inteleaga. Te va ajuta sa te simti mult mai bine atat fizic cat si psihic. In cazul tau sau apropiat de cel prezentat de tine mai sunt si alte persoane care au reusit sa scape definitiv de problema, fara a fi nevoie de medicamente. Mult succes!
0
11-03-2012, ora 20:13
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Buna ziua,

este bine sa mergeti la un psihiatru care este si psihoterapeut
Tratamentul medicamentos nu ajuta decat in paralel cu psihoterapia.
0
16-03-2012, ora 20:37
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Se numeste Anxietate ca ai tu, si felul cum te simti este mai mult decat graitor, a fost bine cu Xanax si Ansilan la inceput, in timp organismul a dezvoltat toleranta si deci nu mai are efect doza aia, asa ca si chestie daca ai sa urci dozele ai sa constati ca iar te simti bine o perioada, evident ca nu este recomandat sa faci asta.
De la berile alea si ce ai mai facut poate s-a stresat organismul prea tare si a aparut Anxietatea desi in fundal era terenul pregatit pentru asta fara sa stii tu, nu inseamna ca daca nu ai stres aparent, e okey, ceva nemultumiri ai tu, ceva s-a intamplat in copilarie, nu face nimeni Anxietate de bine ce i-a fost ! Nu de la alcool ti se trage, asta a fi doar un pretext care multi l-ar baga in fata, gandeste-te ca multi beau beri si nu au nici pe dracu.
Benzodiazepinele adica Xanax, Ansilan, Diazepam, Clonazepam, etc nu se dau pe termen lung pentru ca dau dependenta puternica mai rau ca Heroina, sevrajul poate fi groaznic, ti-am dat site-le acolo si ai sa vezi ce face, dar chia si consumul de din astea poate da depresie, lipsa captare placere, furie, nervi, anxietate mai mare, dar si sevrajul poate face asta chiar si 15 luni poate dura pana trece daca nu scazi doze-le asa cum trebuie si nu dupa ureche.
Pentru Anxietate se da pe termen lung antidepresive, ele nu dau dependenta insa au multe efecte secundare, de exemplu nu mai o sa fi capabil sa faci sex cu sotia, majoritatea AD-urilor taie potenta desi nu la toti, poate la tine nu.
Altele dau crestere in greutate desi mananci la fel.
Cipralex era unul din ele, Zyprexa e periculos ca ingrasa de rupe deci bine ca nu-l iei, iar in plus e un atipsihotic deci mai mult ptr aia de au schizofrenie, Depakine iar nu e bun ca ala e stabilizator de stare si tu nu ai fluctuatii de stare, depakine iti da metabolismul peste cap.
Fluctuatii de stare adica azi esti binedispus, maine trist si deprimat, tu nu ai asta.
Poti incerca si cu psihoterapie, nu e nici o problema, poate reusesti.
0
12-11-2012, ora 03:49
anda911lusia
Nu este medic/terapeut
anda911lusia
draga Florin, sper ca ai gasit raspuns intrebarilor tale si leac bolii de care ai suferit la inceputul anului
daca nu, te rog scrie-mi cum te simti si voi incerca sa te ajut
0
13-05-2013, ora 15:59
liku
Nu este medic/terapeut
liku
Buna Florin mar interesa daca ai scapat de probleme? Din pacate si eu sufar de asa cea din anul 2009 si nu mai stiu ce sa fac? Dami un raspuns te rog
0
03-03-2014, ora 15:16
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
am scapat de problemele alea dar acum au reaparut iar..cu insomnii puternice.
0
03-03-2014, ora 16:00
liku
Nu este medic/terapeut
liku
Si cum ai scapat? nu imi spui niste detalii? eu fac deja 5 ani si inca nimik
0
03-03-2014, ora 18:40
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
Am consultat un medic psihiatru in Slatina si cand i-am spus ca de un an de zile iau xanax si ansilan, mi-a raspuns: lasa-le ca mori !!! mi-a dat in locul lor doxepin(1 seara)+spitomin(dimineata+pranz).Le-am luat 20 de zile si dupa aceea le-am lasat ca imi era rau din ele.Am inceput sa alerg zii de zii atat cat puteam.Din cand in cand am mai fost si la Manastiri, am citit Psalmii, Rugul Aprins, faceam rugaciuni seara, etc.Am inceput sa ma duc la serviciu si incet incet mi-am revenit.pana pe 15 decembrie 2013 cand am decazut din nou in timp ce eram la serviciu m-a luat o ameteala puternica si in fiecare noapte dormeam din ce in ce tot mai putin pana cand nu am mai dormit deloc.Am incercat iar cu perfuzii cu acele vitamine de spuneam, cu reflexoterapie, magnetodiaflux, 5-HTP, Nervine, calciu la pliculete, magneziu la pliculete, si multe multe naturiste dar vad ca nu mai ma ajuta.E CUMPLIT SA NU DORMI !!! Cand prind o seara cu somn profund si adanc mi-e bine a 2-a zii.
0
04-03-2014, ora 05:47
liku
Nu este medic/terapeut
liku
daca se poate as vorbi cu tine in privat lasa o adresa de messenger sau email Multumesc si capu sus
0
04-03-2014, ora 09:11
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
adresa de mess sau mail e aceeasi ca si aici.
0
26-03-2014, ora 20:30
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Buna seara,
Suferinta dumneavoastra se poate trata prin tratament psihologic. In cazul in care in orasul Slatina nu aveti incredere sa mergeti la psiholog, puteti incerca sedinte on-line, sint multi terapeuti specializati exact in problema dumneavoastra care tin sedinte pe Skype.
Va recomand sa dati o cautare pe Google si va asigur de profesionalismul celor care fac asta (cunosc 4 persoane in Bucuresti care au zilnic citeva sedinte de Skype pe langa pacientii de zi cu zi). Aceste sedinte on-line au fostpentru romanii plecati in strainatate, dar stiu ca provincia se confrunta cu o lipsa acuta de profesionisti, deci va recomand cu caldura sa incercati.
Pentru orice intrebari privind problema cu care va confruntati, va stau la dispozitie.
Numai bine,
Camelia Ioanas
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  • Consumul cronic de alcool inhibă absorbția unor vitamine esențiale
  •