Dinte cariat
am 15 ani si am o carie de marimea unei boabe de orez. (intre incisivul lateral si incisivul central, dar situata pe incisivul lateral) si daca o sa merg la dentist si o sa imi curete caria o sa ramana gaura, deci trebuie plomba definitiva. (asa cred.) intrebarea mea este: o sa fie nevoie sa'mi omoare nervul? o sa ma doara rau? :| imi este foarte frica. am tot amanat de jumatate de an, si deja caria a devenit vizibila si pe partea din fata a dintelui.
1 comentarii
NU te va durea deloc,...acum, sunt dif. metode..ca nici NU simti.
si NICI nervul NU trebuie scos, in toate cazurile...depinde de la om la om...
POTI solicita sa-ti trateze caria cu laserul si chiar ca NU simti nimic...e putin mai scump, insa.
si NICI nervul NU trebuie scos, in toate cazurile...depinde de la om la om...
POTI solicita sa-ti trateze caria cu laserul si chiar ca NU simti nimic...e putin mai scump, insa.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3nevralgie?
- 25Toti dintii mi se cariaza la radacina
- 9cred ca este o problema de natura stomatologica
- 8mi se cariaza dintii foarte repede
- 8Pulpita, masea cariata de mult timp si frica de stomatolog
- 1Sinuzita maxilara
- 3am o carie intre 2 masele de mult timp
- 5Ce pot face sa dispara durerea de masea?
- 4Canin dreapta sus cazut
- 3dinti din fata mancati de carie
- 3durere de dinti dupa drenaj dentar
- 2Halena din cauza unor carii?
- 4Nerv scos, senzatie de durere
- 3Infectie la o masea -posibil tratament fara antibiotice?
- 1tratare masea dureri de cap
- 2Carie care mi a spart dintele !!! Ajutor !!!
- 2pete albe si o carie
- 2umflatura gingie desupra incisivului
- 3carie intre masele
Mai multe informații despre: Cariile dentare
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
