Dinte cariat se mai poate "salva" ?

10-07-2011
loco2011
Nu este medic/terapeut
loco2011
Buna am 16 si am un dinte incisiv central cariat pe jumatate caria este in spatele dintelui..se mai poate "salva" dintele? Astept un raspuns Multumesc !!!
7 comentarii
0
11-07-2011, ora 10:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
da, un stomatolog poate sa redea forma dintelui.incredere.
0
11-07-2011, ora 16:42
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca mergeti acum, da.
Daca mai aminati, caria se va face tot mai mare.
0
12-08-2011, ora 14:37
dumitrica
Nu este medic/terapeut
dumitrica
buna am sı eu o problema (de fapt maı multe).dıntele canın este foarte cariat in interior si am si infectie sus langa nas aproape nu stıu sa ma exprım bıne..iar doamna doctor a incercat sa mı-l curete şi mi-a pus un medıcament ınauntru pt a-mı vindeca infectia şi mi--a spus ca dca pana maine se umfla sa merg inpoı la spıta..voı ce credetı???poate sa mi-l repare si ce urmeaza dupa asta?sı ın ca o problema maseaua mea de mınte dın partea de sus stanga este cıot credetı ca maı poate sa ımı faca ceva dın ea?va multumesc mult sı astept un raspuns urgent daca se poate.
0
12-08-2011, ora 18:32
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Da, caninul se poate repara. Cu conditia sa mai fi ramas ceva din el. Tratament de canal, pivot si coroana.

Maseaua de minte este de extras.
0
13-08-2011, ora 08:00
dumitrica
Nu este medic/terapeut
dumitrica
va multumesc frumos pentru raspuns.si credeti ca tratamentul pus isi face efectul pentru ca nu s-a umflat deloc
0
13-08-2011, ora 08:00
dumitrica
Nu este medic/terapeut
dumitrica
si extractia maselei de minte nu e periculoasa??multumesc
0
14-08-2011, ora 10:52
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu trebuie sa se umfle ca sa aveti certitudinea ca-si face efectul. Daca isi face efectul, acest lucru se va vedea in timp (citeva luni, pina la citiva ani), prin disparitia granulomului.

In lumea asta mare se extrag probabil zeci/sute de mii de masele de minte zilnic :).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •