Dinte refacut din compozit, imflamat

21-10-2021
Nicoleta Iu
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Iu
Buna ziua!

Acum 8 ani de zile am avut un accident de masina in care incisivul de sus stanga mi-a fost spart (s-a rupt aproximativ o treime din el).
Dintele a fost refacut din compozit din ce am inteles ulterior.
Problema este ca de o luna de zile gingia pare inflamata si fac mici abcese deasupra dintelui in cauza.
Din cate am inteles as avea nevoie de un tratament endodontic si ulterior refacut dintele din compozit.
La ce specializare stomatologica trebuie mers pentru a rezolva ambele problemele?
Medicul endodont se poate ocupa de ambele lucruri (tratamentul de canal si refacerea dintelui) sau trebuie sa merg la 2 medici diferiti?
La prima refacerea a dintelui un singur medic s-a ocupat, doar ca nu am retinut foarte multe detalii de atunci legat de specializarile sale sau ce procedura mi-a fost facuta.
Medicul stomatolog generalist la care merg imi tot amana rezolvarea problemei si as vrea sa stiu macar ce ar trebui sa fac si unde sa merg.

Multumesc!
1 comentarii
0
23-10-2021, ora 19:58
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, medicul endodont in general face doar tratamente de canal( umbla pa radacina dintelui ). Depinde strict de modul lui de abordare daca reface si dintele din compozit sau face un medic dentist generalist/ protetician. Pentru estetica maxima, ar trebui imbracat in coronita. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul