dinte supranumerar

05-04-2016
Razvanny
Nu este medic/terapeut
Razvanny
Buna ziua! Numele meu este Razvan si am 30 de ani. in urma unui detartraj, am facut o radiografie dentara si am descoperit un dintisor supranumerar pozitionat nasol tare. as vrea o parere ce as putea face cu el. daca il pot lasa acolo sau sa-l scot. mentionez ca nu m-a deranjat niciodata, nici nu am stiut despre existenta lui pana acum.
Aici este poza cu radiografia!!

http://tinypic.com/r/2zji1w9/9

http://i66.tinypic.com/2zji1w9.jpg
3 comentarii
0
05-04-2016, ora 09:59
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! Uneori, in functie de cum este pozitionat, se poate intampla ca dintele supranumerar sa afecteze dintii vecini prin resorbirea radacinilor acestora si afectarea pulpei dentare, fara ca pacientul sa isi dea seama. Avand in vedere ca in acest caz dintii vecini sunt frontali, v-as recomanda indepartarea supranumerarului. Interventia se face cu anestezie locala si recuperarea dureaza cateva zile, maxim o saptamana. veti lua antibiotice si antiinflamator, nu veti fi umflat vizibil, deoarece incizia gingiei se va face cel mai probabil pe palat, in spatele dintilor frontali.
0
05-04-2016, ora 10:13
Razvanny
Nu este medic/terapeut
Razvanny
Multumesc frumos pentru raspuns! deci nu pot ramane cu el :( .. acum daca trebuie sa il scot, vreau sa stiu daca pot apela la dumneavoastra, si daca mi-ati putea da un pret estimativ? ca am intelesc ca trebuie si adaos de os ca acolo ar ramane gaurica..
0
05-04-2016, ora 11:25
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
v-am scris un mesaj privat, pentru ca regulile forumului nu imi permit sa va dau public datele de contact.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Dintii supranumerari

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: