Dinti deplasati accident | Forumul Medical ROmedic

Dinti deplasati accident

10-01-2012
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Buna ziua,
in copilarie, pe la 8 ani am avut un accident cazand cu dintii frontali superiori pe marginea unei galeti metalice. Acum la 29 ani un incisiv lateral nu-l mai am iar in urma cu vreo 3 ani un incisiv central a inceput sa mi se miste, a facut abces, iar gingia mi s-a desfacut de pe el si dintele a cazut.
Dintii au migrat intre timp iar caninul a luat locul incisivului lateral.
Am lucrare cu caninul pilit, si luat forma de incisiv lateral, incisiv central lipsa cu gingie falsa, iar celalat incisiv sanatos pilit pentru a prinde lucrarea.

Ce solutii am pentru o dantura cat mai normala?
Dantura arata urat din cauza neuniformitatii, gingia falsa arata urat, iar intre caninul deplasat imbracat si primul molar a ramas un loc destul de mare.
As vrea sa atasez cateva poza dar vad ca nu se poate...
Costurile nu sunt o problema

As vrea sa atasez poze
5 comentarii
0
11-01-2012, ora 11:17
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cazul fiind foarte dificil si complex, tratamentul va fi de lunga durata, poate sa ajunga la 2-3 ani. Deci, va trebui in primul rind sa va "inarmati" cu multa rabdare.

Din descriere dar si din ceea ce doriti sa obtineti dpdv estetic, va pot spune ca este f posibil sa aveti nevoie de tratament multidisciplinar: ortodontic, chirurgical (cu sau fara implanturi), protetic.
0
18-01-2012, ora 23:26
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Consultand un stomatolog mi s-a spus ca acel canin e mult prea deplasat pentru a putea fi adus la locul lui ortodontic, si mi s-a propus ca sa se faca extractie la acel canin, aditie de os si grefa de tesut moale pentru a inlocui gingia falsa, si apoi 2 implanturi care sa inlocuiasca caninul si incisivul central, facandu-se o lcurare de 3 dinti.
Am si eu cateva intrebari daca se poate:
-se merita sa extrag un dinte sanatos si sa-l inlocuiesc cu implant?
-cat e durata de viata a unui implant?, am citit pe internet ca ar fi undeva pe la 10 ani, doar atat?
-de la extractia caninului+ grefa gingie si aditie de os pana la inserarea implantului am inteles ca dureaza cateva luni.In aceasta perioada se va putea sa am o lucrare temporara sau voi fi obligat sa stau fara dinti?
-momentan lucrarea care o am e facuta pe 4 dinti. Se poate da jos lucrarea partial, doar pe 2 dinti sau e necesar sa se dea toata lucrarea jos?

Pentru a va face o idee despre dantura mea actuala uitati urmatorul link:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=834015
0
19-01-2012, ora 00:17
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Consultati un ortodont inainte de a lua decizia finala. Recomand asta cu atit mai mult cu cit din poze vad ca aveti ocluzie adinca, fapt ce creste dificultatea cazului din punct de vedere protetic. (este un motiv in plus sa faceti tot ce este posibil pt a va pastra caninul)

'-se merita sa extrag un dinte sanatos si sa-l inlocuiesc cu implant? '
Nu. Nu. Nu!!! (mai ales daca ortodontul spune ca se poate readuce caninul pe pozitia initiala)
Ceea ce merita este sa va pastrati cit mai mult timp posibil dintii dvs naturali.

'-cat e durata de viata a unui implant?, am citit pe internet ca ar fi undeva pe la 10 ani, doar atat? '
Implanturile nu se folosesc de prea mult timp in stomatologie, iar studiile au apucat sa fie facute pe 10 ani.
Ca regula generala, nici o lucrare dentara (egal de care) nu este pe viata.

Nu trebuie sa stati fara dinti. Pt asta exista lucrarile provizorii.

'-momentan lucrarea care o am e facuta pe 4 dinti. Se poate da jos lucrarea partial, doar pe 2 dinti sau e necesar sa se dea toata lucrarea jos? '
Acest lucru poate depinde de:
- alegerea sau nu a unui tratament ortodontic
- modalitatea de protezare provizorie.
0
19-01-2012, ora 01:15
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Chiar nu stiu unde pot gasi un ortodont in Galati, am cautat pe internet si n-am gasit.
Ma puteti ajuta? Unde pot gasi un ortodont in Galati?
0
04-06-2012, ora 01:23
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Cred ca cel mai simplu e sa fac extractia acelui canin deplasat, pentru ca nu cred ca merita timpul si costurile pentru a salva un canin care are deja nervul scos si e pilit.
As vrea sa dau jos doar jumatate din lucrare, de pe caninul deplasat si incisivul lipsa cu gingia falsa, drar as vrea sa pastrez ceilalti 2 dinti imbracati in aceasta lucrare: incisivul central si lateral de pe partea dreapta, care estetic apar ok.
Intrebarile mele sunt :
-Se va putea pastra cei 2 dinti din lucrarea actuala (incisivul central si lateral de pe partea dreapta)?
-pentru un efect estetic mai bun se merita sa am un implant pentru fiecare dinte nou pus (in total 3 ), sau e de ajuns doar 2implanturi in locul incisivului central si caninului si sa fie o punte in care sa fie prins si incisivul lateral?
-cat de estetic va arata dntele pe implant din zona unde am gingia distrusa (gingie falsa). Dupa reconstructia de creasta va reda aspectul natural al gingiei, si al dintelui (implantului ) prins in ea? Practic asptectul gingiei false e cea mai mare nemultumire fata de dantura actuala, pentru ca daca zambesc ceva mai tare gingia falsa arata oribil.
-ma gandesc sa aleg coroane pe suport de zirconiu, dar ma gandesc ca va fi arata diferit fata de celalti 2 dinti frontali unde o sa am coroana metaloceramica. Se merita sa merg pe coroane ceramice pe suport de zirconiu?
-cam la ce costuri sa ma astept pentru ceea ce as vrea eu, in 2500-3000 euro ma pot incadra?

Recomandati-mi va rog un cabinet stomatologic bun in Galati, sau daca nu undeva in tara unde sa merg sa realizez acest tratament complex de care am nevoie la un pret decent.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExtracÈ›ia dentară
  • DinÈ›ii îngălbeniÈ›i - cauze È™i tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinÈ›ilor
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • PeriuÈ›a de dinÈ›i manuală
  • Albirea dinÈ›ilor acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • DinÈ›ii antimicrobieni printaÈ›i 3D
  •