Dioptrie -1
Buna ziua, de curand am fost la un control oftalmologic pt ca nu mai vedeam asa bine la distanta si din acest control a rezultat un -1 dioptrie pt ambii ochi. Astazi mi-am ridicat ochelarii si vreau sa va intreb daca trebuie sa ii port mereu. Ce ma sfatuiti sa imi pun lentile de contact ar fi eficiente sau pot duce la marirea dioptriei... chiar nu stiu ce sa fac, deocamdata as dori sa ii port doar la munca (lucrez cu calculatorul) va multumesc.
1 comentarii
Buna ziua,
Lentilele de contact nu duc la marirea dioptriilor daca sunt corect prescrise de un medic oftalmolog.
Cred ca acel -1 va ajuta mai mult la distanta decat la aproape.
Daca aveti sub 30 de ani poate aveti spasm acomodativ si acel -1 nu este real.
De multe ori ne am confruntat cu situatiile acestea.
Cu stima.
Lentilele de contact nu duc la marirea dioptriilor daca sunt corect prescrise de un medic oftalmolog.
Cred ca acel -1 va ajuta mai mult la distanta decat la aproape.
Daca aveti sub 30 de ani poate aveti spasm acomodativ si acel -1 nu este real.
De multe ori ne am confruntat cu situatiile acestea.
Cu stima.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4cat de grava este boala mea de ochi?si care este boala?
- 11Dilema
- 1ochelari noi
- 0dioptrii -1
- 0intrebare despre ochelari
- 0Intrebare dioptrie distanta
- 1ameteala ochelari
- 0interpretare rezultat.am nevoie de ochelari?
- 3Am nevoie de ochelari?
- 0Dioptrii
- 0prescriptie ochelari
- 2ajutati-ma cu un doctor oftalmolog
- 1Ochelari copil 3 ani si 4 luni
- 0Nu mai vad ca inainte
- 0Ochelari de citit folositi pentru distanta
Mai multe informații despre: ochelarii de vedere dioptria
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: