Disconfort in timpul mersului

164 comentarii 1 2 ..... 5 6
0
01-08-2015, ora 12:16
VER B.
Nu este medic/terapeut
VER B.
Bună ziua. Ma numesc Vera si pe data de 7 iulie 2015 am fost operata pentru o fractura MT 2 cu deplasare si mi-a fost montata o brosa centromedulara. Firele au fost scoase la 12 zile, acum am dureri mai mare ca dupa operaţie cu finalizarea catre talpa si spre deget 2, plus edem al piciorului daca mai merg fara sa ma sprijin pe el deloc-topai cu carje. Tratamentul de pana acum - Clexane 0.4/zi, 21 zile si Tador. Durerea a apărut după ce am terminat injecţiile. Menţionez ca am trombocitopenie esenţiala cu trombocite 115/seric si 135/periferic in momentul interventiei
0
01-08-2015, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca este vorba despre o fractura izolata a MT 2 (si nu una complexa, in cadrul fracturii-luxatii Lisfranc), tratamentul modern exclude total interventia chirurgicala. Brosa centromedulara are doar rolul de a distruge articulatiile metatarso-falangiana si inter-falangiene, prin urmare nu se mai utilizeaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2015, ora 20:49
diannee21
Nu este medic/terapeut
diannee21
Buna ziua!

Nu sunt din Bucuresti si nu pot ajunge la o consultatie la dvs, dar dori o parere generala privind problema avuta la laba piciorului.

Din copilarie (in prezent am 29 ani), am constatat ca laba piciorului, in special cel drept, prezinta o deviatie laterala, usor dureroasa la pantofi, astfel incat incaltamintea preia conturul neregulat al acestei deviatii. Pana in prezent, medicii la care m-am prezentat au fost sceptici la orice interventie, din moment ce este o problema mai mult de ordin estetic.

La ultima radiografie realizata, medicul radiolog a notat urmatoarele aspecte:nucleu sec neosificat la baza metatarsianului V drept cu contur neregulat al cursantului metartasian-se identifica inflamatii discrete.

Multumesc
0
11-09-2015, ora 21:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sa fiu sincer, desi ma ocup exclusiv de chirurgia ante-piciorului, nu am inteles absolut nimic din descrierea D-voastra.
Prin urmare, logic, este imposibil si neimaginabil sa va pot diagnostica fara o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-10-2015, ora 16:23
bacaucristi
Nu este medic/terapeut
bacaucristi
Buna ziua! Am 43 ani, 76 kg si 1, 70 m. Am dureri la calcaiul stang in regiunea unde tendonul lui Achile se 'lipeste' de os. Stau in picioare destul de mult si am o viata activa. Am jucat fotbal, saptamanal, pana acum 3 ani. Am renuntat din cauza unei inflamatii tot la calcaiul stang. Atunci am folosit Diclofenac gel, flamexin si banda elastica. Intre timp am mai avut 2 episoade de inflamare a tendonului: dureri si inrosire in spatele calcaiului, in zona tendonului.Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa rezolv aceasta problema.
Cu respect, Cristi Bacau.
0
20-10-2015, ora 23:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise de catre D-voastra, foarte probabil este vorba despre o tendinopatie insertionala de supra-solicitare: greutate excesiva, efort fizic exagerat.
Aceasta stare constituie preambulul rupturii acestui tendon (dezinsertie), situatie catastrofala din punct de vedere chirurgical (sanse minime de succes).
Prin urmare, logic, trebuie sa tratati tocmai cauza problemei: scadere ponderala semnficativa si mai ales reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-10-2015, ora 12:49
bacaucristi
Nu este medic/terapeut
bacaucristi
Multumesc de raspuns!
0
30-11-2015, ora 00:55
Elisabeta58
Nu este medic/terapeut
Elisabeta58
Buna seara!Am 56 de ani, inaltimea 1, 59m iar greutatea 60kg.De cand ma stiu am circulatia proasta la maini si picioare, de vrea 2 ani au inceput sa ma doara articulatiile. dureri suportabile)aceste dureri le am la maini si picioare.incet incet s-au accentuat.De vreo 2 luni am durei pe talpa picioarelor, doar cand merg.Dimineata cand ma ridic din pat simt ca nu pot sa merg, trebuie sa le masez putin, s-au daca stau pe scaun, aceeasi problema, cand ma ridic sa merg e groaznic, parca abia invat sa merg.De mers pe strada nu mai vb.Acuma am gasit o pereche de pantofi de la Medicus, parca e putin mai bine cu ei.La maini cand strang pumnul ma dor articulatiile(degetele)asta se intampla dimineta, cand ma trezesc, uneori degetul mic al mainii drepte e amortit, nu-l simt. Am facut tratament cu Detralex si antiinflamatoare,. Multumesc !!
0
30-11-2015, ora 08:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Redoarea matinala a articulatiilor mainii, asociata cu suferintele plantare descrise, reprezinta semnele unei maladii inflamatorii reumatoligice de tip auto-imun.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-12-2015, ora 20:42
Elisabeta58
Nu este medic/terapeut
Elisabeta58
Multumesc frumos !!
0
12-01-2016, ora 18:38
Lucia R
Nu este medic/terapeut
Lucia R
Buna seara, domnule dr.Marius Uscatu,
In legatura cu operatia facuta sotului meu(50 de ani) de catre dl.prof.dr.Popescu Mihai Viorel(Sp.MedLife)pentru care avem o recunostinta nemasurata in timp fata de domnia sa, artroplastia totala de sold stang, necimentata( Pink-cuplu ceramic)a fost un real succes.
Operatia s-a facut pe 8 dec.2015 si sotul meu este in perioada de recuperare(la domiciliu), insa avem nevoie de cateva recomandari cu privire la exercitiile fizice care pot ajuta masa musculara sa revina la stadiul de dinaintea operatiei.Sotul meu a respectat toate indicatiile facute de kimetot.din Sp.MedLife pentru etapa aceasta si, pana la urmat.control, vrem sa diversificam exercitiile care sunt permise:mers cu aj.carjelor, urcatul/coboratul scariler, folosirea bicicleta med...etc.Dupa ce perioada se pot face genoflexiuni, daca acestea sunt indicate?
Precizez ca recup.sotului meu este uimitoare datorita conditiei fizice si vointei calculate pe care le are.
Vreau sa subliniez, pentru cei interesati, recomandarea noastra pentru dl.prof.dr.Popescu Mihai Viorel ca fiind un remarcabil chirurg ortoped inzestrat nu doar cu maini dumnezeiesti, dar si cu o noblete sufleteasca rar intalnita la oameni.
Cu multumiri anticipate si stima,
Lucia R
0
19-01-2016, ora 11:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, am indrumat multi pacienti catre acest distins coleg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-03-2016, ora 10:30
mimivero
Nu este medic/terapeut
mimivero
Bună ziua ! Am 46 de ani, 1, 61 m înalţime şi 65 kg. De vreo 3 luni am tot avut dureri de cîlcâie. Cel mai mult dimineaţa când mă dădeam jos din pat şi la călcatul rufelor(2-3 ore de stat în picioare). Mi-am făcut o radiografie (în care am constatat prezenţa vestiţilor pinteni)şi m-am prezentat la medicul ortoped. Mi-a fost pus diagnosticul de "entrofită sau eurofită plantară", nu înţeleg scrisul.Mi-a făcut infitraţii şi mi-a dat Midocalm, Aflamil şi unguent Sindolor, fără a-mi spune mai multe. Dureri nu mai am, dar aş vrea totuşi să ştiu care este cauza. Prea mult în picioare nu stau, având muncă de birou, greutate prea mare peste cea normală nu cred că am. Medicul mi-a recomandat să mă mai prezint pe 28 martie, dar nu aş mai vrea să fac infiltraţii.Urmează să plec într-o excursie, unde voi merge mult pe jos, ce sfat îmi puteţi da ? Mulţumesc !!
0
21-03-2016, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Talalgia (durerea calcaneeana) se datoreaza, in cazul D-voastra, supra-solicitarii mecanice a aponevrozei plantare, cauzata de cele 10 - 15 kg in exces si de efortul exagerat (stat in picioare, mers pe jos).
Prin urmare, nici un medicament sau injectie nu va poate permite sa continuati sa traiti cu aceasta greutate si cu acest efort fara dureri calcaneene. Va sfatuiesc sa refuzati cu strictete acele infiltratii.
Trebuie sa reduceti drastic solicitarea mecanica a picioarelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
164 comentarii 1 2 ..... 5 6

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • Durere în talpă la mers (când calci)
  • Cum îngrijim corect călcâiele?
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •