Discopatie lombara (radiculopatie)

16-12-2006
Ionescu F.
Nu este medic/terapeut
Ionescu F.
Buna ziua! Am 32 de ani, 1, 74, 77, serviciu de birou, efort fizic decat ocazional si pentru relaxare... In urma cu 3 luni am simtit o durere acuta la baza coloanei in urma unei redresari mecanice fortate efectuate ca urmare a faptului ca stand sprijinit de un gard acesta s-a rupt si era cat pe ce sa cad. In aceeasi perioada am simtit usor durere in zona lombara si in urma purtarii unor bagaje mai grele. Dupa cam 2-3 saptamani m-a cuprins o durere usoara cvasipermanenta in zona lombara. Dimineata ma aplecam cu anevoie. Am pus totul pe seama faptului ca m-a tras curentului. S-a intamplat ca uneori sa nu ma mai doara deloc. Persista senzatia de dimineata. Am continuat sa fac efort fizic ocazional, inclusiv sa port o geanta de serviciu (mai grea de 5 kg.)... La sfarsitul lui noiembrie 2006 (dupa 3 luni de la primele dureri) pt ca incepusesm sa merg aplecat, aveam dureri intense, cu iradiere pe piciorul stang, m-am hotarat sa merg la medic. In urma radiografie am fost diagnosticat cu DISCOPATIE LOMBARA, alunecare usoara L4-L5. Am fost internat o saptamana, cu urmatoarea medicatie KETOPROFEN, CLARZOXOZOZA, DIAZEPAM. Fara ameliorare. Am fost trimis pt recuperare la Sanatoriul balnear din TECHIRGHIOL. Sub indrumarea dlui dr. Al. BADOIU, am facut timp de 2 saptamani (10 zile) urmatoarele proceduri: 1. masaj sedator regiunea lombara si pe piciorul cu iradierea durerii; 2. proceduri tip (electrostimulare, ionizare, galvanizare, diadin, nemectron, sunet). FARA BAI! Medicatia urmata a fost urmatoarea:
PREDNISON, MYDOCALM, PIAFEN, DICARBOCALM, RANITIDINA. Dupa recuperare, durerile au trecut. ma pot apleca, sigur fara a face eforturi. Simt doar o usoara senzatie in continuare pe picior, dar nu ca inainte... Medicul mi-a spus ca ceea ce am necesita o recuperare relativ de durata. In continuare evit efortul, acum aflandu-ma dupa tratamentul din sanatoriu in concediu medical... Sunt sigur ca ma voi reface complet! Rugamintea mea este sa imi mai dati niste sfaturi utile!!! Ce sa fac pentru a evita revenirea problemei acuzate. Sau raman pe viata cu aceasta problema care va recidiva cand nu te astepti! Va raman profund indatorat. Cu cele mai calde multumiri, Felix
2 comentarii
0
11-01-2007, ora 00:00
adrian k
Nu este medic/terapeut
adrian k
te vei reface dar de discopatie nu vei scapa niciodata.va trebui sa refaci periodic tratamentul.daca esti din buc ai noroc pt ca sunt f multe cabinete de recuperare.dupa perioada critica(acuta) dar numai la indicatiile unui medic de recup. poti face gimnastica medicala.nu forta, incearca sa o rezolvi altfel afectiunea poate degenera in hernie de disc si va trebui sa mergi la "VIENA".bafta!
0
17-11-2011, ora 10:35
iulian medias
Nu este medic/terapeut
iulian medias
Buna Ziua!Acum ceva vreme aprox.2 luni am fost diagnosticat cu discompatie lombara usoara, nu stiu cat de usoara e am fost la medic neurolog am inceput cu tratament, apoi injectii, lubrifiante :diclac gel, balsam camforat, diclofeneac vre-o 2, 3 tipuri pana am ajuns la ban gay acesta imi face mult mai bine si imi ia din dureri destul de bine aplicat corect este foare bun.O sa fac fizioterapie sa vedem daca imi va face bine ma gandesc la un R.M.N. daca nu imi trece nici asa singura solutie ma gandesc ca va fii sa plec la roma la niste medici specilaisti de acol.Va doresc multa sanatate si tot binele din lume sa va face-ti bine cat mai repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •