Dupa montarea steriletului, sangerarea din timpul menstruatiei este foarte abundenta

06-04-2007
dora12
Nu este medic/terapeut
dora12
Dupa montarea steriletului, sangerarea din timpul menstruatiei este foarte abundenta mai ales in primele doua zile, iar durata menstruatiei este mai mare - 8zile. Exista o solutie pentru reducerea acesteia? Va multumesc!
2 comentarii
0
06-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cresterea cantitatii de seange menstrual este cel mai frecvent efect secundar al steriletului. De obicei, aceasta problema dispare de la sine dupa 3 luni. Se poate incerca un tratament cu Vidan 3 tb/zi in zilele menstruatiei.
0
12-08-2013, ora 16:31
korinutzap
Nu este medic/terapeut
korinutzap
La 4 luni de la nastere medicul ginecolog mi-a montat un sterilet Cooper T 380 si la 2 saptamani dupa montare inca sangerez, din pacate medicul meu este plecat din tara pentru 1 luna si as dori sa stiu daca este cazul sa ma inpacientez sau sunt normale aceste sangerez.Mentionez ca am uterul retrovers.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruațiile abundente ar putea fi cauzate de nivelul scăzut al unor proteine specifice
  • Cupa menstruală
  • Sângerări puternice în timpul menstruației - ce opțiuni ai?
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.