Durere la un dinte plombat acum 2 ani

02-09-2018
carlaa
Nu este medic/terapeut
carlaa
Bună ziua. De 2 zile simt un disconfort/ durere, dar foarte mica (sensibilitate, ca atunci când mănânci de exemplu mere) la un dinte plombat acum 2 ani, am zis poate a apărut o carie secundară, pentru ca intre dinte si plomba este ca un fir de o culoare mai închisă, dar am fost la dentist și mi-a zis că obturația este ok, iar motivul pentru care se vede asa e pentru ca materialul era alta nuanta decat a dintelui si acolo e ca o „umbra”. Durerea poate fi de la faptul că am periat prea excesiv dintele sau de la aparat dentar? Dar totuși nu cred că e de la aparat, pentru că acolo e mai mult presiune, decât durere.
Ce ar putea fi?
2 comentarii
0
02-09-2018, ora 13:37
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Avand in vedere faptul ca aveti o plomba pe dinte este recomandat sa faceti o radiografie retroalveolara pentru a vedea daca nu este o carie sub plomba.
0
02-09-2018, ora 14:25
carlaa
Nu este medic/terapeut
carlaa
Dar care ar putea fi cauzele pentru care as simți ceea ce am descris mai sus?
Am uitat să menționez că nu mă doare la cald/rece.
Ar putea fi de la faptul că port aparat dentar de 2 luni și poate a tras dintele mai jos
Senzația aceasta o am după ce m-am spălat pe dinți în spatele acestora și probabil am pus presiune prea tare pe periat
Radiografie mi s-a făcut și după spusele medicului nu a apărut carie secundară
Ce pastă de dinți ar trebui să folosesc, poate e din cauza asta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul