Durere a articulatiilor (nu in permanenta)

10-01-2010
emilianoorosbk
Nu este medic/terapeut
emilianoorosbk
Salutare !! ma numesc Emil si am 23 de ani si am o problema mai mare a articulatiilor durere dar nu in permanenta si de anul trecut au inceput sa imi trosneasca foarte rau articulatiile incepand cu umerii, spatele incheieturile la maini, soldurile (in cap femural) genunchii, gleznele : in tot acest timp am fost pe la medici la cabinetele de ortopedie am facut niste seturi de radiografii CT, RMN, , si cu ele am fost in mai multe locuri si mi sa spus ca nu am nimic ca articulatiile sunt la locul lor.!!!! eu din ce am observat in atat timp este ceva infamator. daca iau antiinflamatoare imi lasa durerile va rog daca ati trecut prin asa ceva si puteti sa ma ajutati cu un sfat va sunt recunoscator.
5 comentarii
0
10-01-2010, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In cazul D-voastra atitudinea logica este reprezentata de un consult reumatologic.
Consultati un reumatolog si tineti-ma la curent cu finalitatea demersurilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-08-2011, ora 21:52
Csk82
Nu este medic/terapeut
Csk82
emilianoorosbk ai rezolvat problema articulatiilor?
0
18-11-2011, ora 21:44
Catallina
Nu este medic/terapeut
Catallina
Buna seara!
Am 25 ani si acum 3 saptamani am avut dureri groaznice de coloana (nu am mai mers la medic pt ca deja mai fusesem cu aceeasi problema si anii anteriori si imi trecea durerea dupa ce imi aplicam un unguent).Am masat zona cu unguentul si mi-a trecut...numai ca durerea s-a lasat pe solduri iar apoi pe picioare(special piciorul stang) si cred ca sunt 2 saptamani de cand ma tot doare.Ideea e ca ma doare doar cand simt frig, rece la spate sau talpi (va dati seama ca incerc pe cat posibil sa ma feresc de acest lucru dar suntem totusi in sezonul rece)..tin sa mentionez ca asta mi se intampla doar in perioada friguroasa foarte rar vara. simt durerea pe os in special incheieturi( sold, genunchi, glezna) dar si pe tot osul intre genunchi si glezna.cand misc glezna se aude trosnind.iar durerea din sold uneori ma impiedica sa merg sau sa ma intorc de pe o parte pe alta atunci cand sunt in pat...e ca o fulgerare.parca am un cutit infipt in os.ar trebui sa-mi fac griji de genul unor tumori sau cancer osos sau ma simt asa doar pt ca e sezonul rece.???.stiu ca ar trebui sa vad un medic dar timpul nu-mi permite asa ca daca ati avut aceste simptome sau sunteti medic si-mi puteti da un sfat, eu va multumesc anicipat.
0
19-11-2011, ora 17:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-as sugera un consult clinic la neurochirurg, simptomele descrise suprapunandu-se sindromului compresiv lombar (hernie de disc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-11-2011, ora 23:51
jenoset
Nu este medic/terapeut
jenoset
buna seara donmule doctor..ma numasc ciprian si in urma cu vreo 8-10 ani am fost racit febra, amigdale umflate, erau asa umflate ca nu puteam inghiti nici saliva, m-am tratat cu ceva pt. febra, miere cu propolis, ridiche neagra, vin cald cu scortisoara, leacuri babesti sa zic asa.apoi am inceput sa am probleme cu amigdalele, faceam amigdalita o data de 2 ori 3, 5, ori pe an deja ma obisnuisem cu durerile de git. anul acesta tot pentru amigdalita am facut 5 zile amoxacilina injectii.in urma cu 4 luni m-am trezit dimineata cu durere de git si in acelasi timp cu durere de articulatii.lucrez pe camion si nu am putut sa ajung la doctor.am luat eu amoxacilina tablete, augumentin, ospen etc vreo 2 luni, problema era ca daca nu luam antibiotic ma dureau articulatile, durerea de git a trecut insa nu si de articulatii.am vazut cu un an in urma ca iesea ceva din amigdale am crezut ca e mincare dar mai tirziu am inteles ca era puroi.am fost sfatuit sa ma operez de amigdale, am facut-o si pe asta cu o sapt in urma, problema e ca nu am scapat de durerea de articulatii nici asa, mi-a spus un medic la urgente inainte de operatie ca as avea febra reumatica.iau in continuare antibiotice, ma stringe ceva si la inima acuma, genunchi au tendinta sa se blocheze cate-o-data.daca iau ospen ma simt mai bine nu ma mai dor asa tare.in speranta ca ma poate ajuta si pe mine cineva va multimesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •