Durere acuta a picioarelor

06-07-2020
AdriG
Nu este medic/terapeut
AdriG
Bună ziua, am 37 ani și 80kg la 1, 66m și ma confrunt de vreo 2 săptămâni cu dureri permanente ale picioarelor, în special stângul de la genunchi în jos. În timpul mersului sint durere puternica în osul gambei în față de parca s-ar rupe și se umflă încheietura. Eu lucrez doar în picioare și asta implica mers mult constant pt 10 ore cu o pauză de jumătate de ora. Dimineața la trezire, îmi este greu sa pășesc de parca ar fi amorțite și le simt mereu grele pe timpul zilei, iar când urc scările ma dor genunchii îngrozitor. Țin sa specific ca am și monturi de mulți ani și asta ma împiedică sa port orice fel de pantofi, doar adidasi și nu orice model ca să nu mă strângă. As dori sa știu dacă poate fi vorba despre circulație sau o problemă neurologica și poate avea legătură cu coloana, deoarece am și probleme cu spatele rareori. Exista vreun remediu natural? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
1 comentarii
0
06-07-2020, ora 11:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Picioarele se prabusesc din cauza greutatii excesive si mai ales din cauza efortului fabulos.
Singurul remediu natural este evident: renuntarea la 20 kg si mai ales reducerea spre zero a solicitarii fizice (stat in picioare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •