Durere călcâi

03-03-2019
Veronica85
Nu este medic/terapeut
Veronica85
Buna ziua! De prin vara anului 2018 ma confrunt cu o durere a călcâiului drept in partea exterioara.La început durerea a fost doar din cand in cand, dar acum s-a accentuat fiind constanta, dar nu constant si in intensitate.Cand umblu mai mult, seara ajung de nu mai pot calca pe călcâi.In repaus nu ma doare deloc, doar cand stau in picioare sau merg.Am momente in care nu mai pot face un pas si a început sa ma doară si genunchiu aceluiasi picior ca si cum as fi înțepata cu cutitu.V-as ruga sa-mi dați un sfat sau o părere!Multumesc
3 comentarii
0
03-03-2019, ora 13:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi vorba despre zeci de cauze, cea mai frecventa fiind aponevrozita plantara de supra-solicitare mecanica.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate zilnic, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, neurochirurgicale, inflamatorii/reumatologice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-03-2019, ora 14:29
Veronica85
Nu este medic/terapeut
Veronica85
Da, eu imi cer scuze ca am omis aceste detalii.Am 34 de ani, 1, 65 înălțime si 85 kg.Sunt de câteva luni venită din Italia unde am lucrat la un post de birou, 8-10 ore de stat pe scaun, dar făceam zilnic 5-8 km mers pe jos si pe săptămana 80-100 km cu bicicleta.Acum fac activități in jurul casei, cu bicicleta parcurg 15 km zilnic dar nu mai pot merge pe jos ft mult. probleme mi-i s-au accentuat din bun senin si mi-i se accentuează tot mai mult.de câteva saptamâni am optat pt un regim alimentar care conține ft multe legume, fructe, lactate, sperând ca mai pot da jos din greutatea corporală, gândindu-ma ca asta e principalul motiv al durerii.Nu am nici un fel de antecedent medical
0
03-03-2019, ora 16:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, exista mai multe cauze ale suferintei, dar cea mai probabila este efortul fizic fabulos pentru cele 25 kg in exces.
Pur si simplu piciorul se prabuseste, iar asta provoaca durere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •