Durere călcâi drept

20-09-2018
Nicoleta04
Nu este medic/terapeut
Nicoleta04
Bună ziua,

De aproximativ o lună am o durere foarte mare în călcâiul drept. Cel mai tare mă doare dimineața după ce mă trezesc, este o durere foarte mare care nu-mi permite sa calc cu piciorul drept.
Am 1.65 si 80 kg în scădere (regim alimentar), nu pot spune ca am suprasolicitat picioarele, la serviciu nu stau în picioare, nu fumez, nu am antecedente în familie. La alte boli aș putea bifa ovare polichistice și amenoree secundară. Mai am monturi la degetele mari de la ambele picioare dar durerile sunt diferite, zone diferite.

În timpul zilei simt durerea dar e de mică intensitate, dimineata este mai rău.
2 comentarii
0
20-09-2018, ora 19:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Probabil va confruntati cu o ruptura a aponevrozei plantare, cauzata de cele 25 kg in exces si de efortul exagerat.
Poate fi si o fractura "de stress" a calcaneului (cauzata de cele 25 kg in exces), un picior diabetic (cauzat de cele 25 kg in exces), poate fi si un sindrom compresiv lombar (agravat de cele 25 kg in exces) etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-09-2018, ora 21:01
Nicoleta04
Nu este medic/terapeut
Nicoleta04
:D Oare ați repetat „25 de kg în exces” de atat de multe ori ca să mă prind că asta ar putea fi cauza durerii?


Întrebare: Să merg la medic după ce slabesc sau în timp ce slăbesc?
Totuși, mă doare călcâiul îngrozitor de tare dimineața :((

Dacă „scap” de surplusul de greutate îmi va trece, sau trebuie să urmez și un tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •