Durere coaste la respirat

27-07-2015
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
Buna ziua, in urma cu 2 seri, din joaca, prietenul meu m-a prins cu mainile in zona coastelor, moment in care am simtit cum pusca ceva la nivelul coastelor in partea stanga, urmate de o durere intensa de cateva minute. De atunci simt ca ma doare in zona cand respir, daca ma misc mai brusc sau stau pe partea stanga.Am o senzatie de lipsa de aer si parca mie greu sa vorbesc, parca obosesc vorbind si dupa fiecare fraza trebuie sa imi trag rasuflarea (problema cu lipsa de aer o am dinainte), Am aplicat crema ( diclofenat ) pe zona respectiva si iau piafen. Zona nu e vanata, sau umflata, la palpare nu simt vreo diferenta fata de partea dreapta. Ar putea fi vorba despre o fractura/ ruptura? Este necesar consultul unui medic ? Multumesc
5 comentarii
0
27-07-2015, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu inteleg expresia """"pusca ceva la nivelul coastelor"""??
Ati fost impuscat cu o arma?? Aveti o plaga prim impuscare??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 16:35
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
imi cer scuze pentru exprimare, am simtit o pocnitura, ca si cum s-ar rupe ceva... Nu stiu daca are vreo importanta dar mentionez ca sunt si foarte slaba de fel...
0
27-07-2015, ora 17:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate este vorba despre o fractura costala, care se trateaza functional (repaus relativ).
Durerea persista intre 4 si 6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 17:40
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
Va multumesc pentru interes si pentru raspunsul prompt,. Am observat ca atunci cand respir adanc (nu tot timpul) se aude o usoara pocnitura la coaste in spate, credeti ca ar mai fi necesar un consult medical sau o radiografie ? sau pot sa continui cu diclofenac piafen si repaus pana trece durerea. Toata stima si respectul pentru munca depusa si ajutorul oferit!!!
0
27-07-2015, ora 18:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul depinde de localizarea fracturii.
In general, neglijarea fracturilor costale poate duce la complicatii (leziuni pulmonare, hepatice etc).
Cred ca o examinare clinica ar fi extrem de utila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: