Durere coloana

17-09-2012
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
Am 32 de ani si de aprox doua saptamani ma doare spatele.
Este vorba de coloana, undeva intre cervical si toracic, intre omoplati. Durerea nu este intensa, mai degraba surda si intermitenta, nu constanta. Ma doare 10-30 minute, trece. Nu este mai rau la miscare sau in repaos. Nu pare sa fie legata de activitate fizica sau odihna.
Daca zona este masata simt durere de-a lungul coloanei pe o lungime de cam 2-3 vertebre, parca muschiul de pe laturile coloanei dor.
Durerea nu radiaza in maini picioare si nici alte simptome nu am. Extra info: am o slujba sedentara, stau la calculator 10 ore pe zi (dar ele ma asteptam sa imi afecteze mai degraba zona lombara) apoi activitati specifice cu copii.

Daca aveti o idee ce o cauzeaza, sau macar cateva posibilitati m-asi bucura. Daca nu macar catre ce specializare ma indrept cu un control?

Va multumesc.
4 comentarii
0
17-09-2012, ora 13:01
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
- intareste-ti muschii spatelui cu exercitii usoare -tocmai pt ca esti sedentara

Specializare: reumatologie, interne
0
17-09-2012, ora 17:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre o contractura a musculaturii paravertebrale, datorata mai ales unor pozitii vicioase sau facand parte din sindromul compresiv vertebral.
Prin urmare, fiind vorba despre o afectiune vertebrala, doar neurochirurgul poate decide atitudinea terapeutica (de obicei este vorba despre kineto-terapie, adica gimnastica medicala specifica coloanei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-09-2012, ora 18:01
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
Multumesc de raspunsul promp. Am sa ma indrept catre un neurochirurg.

Pana una alta am sa abuzez acum de atentia dvs. si daca mai reveniti pe acest topic va mai cer pararea legata de un alt incident.

Este vorba de fetita mea, 2.5 ani. Urmatorul incident: s-a jucat pe o trambulina elastica fara incidente. Apoi a trecut pe alta trambulina unde alti copii mai mari sareau atat de tare incat ea nu a putut sa tina pasul, a cazut in fundic si era aruncata sus-jos de plasa elastica. Nu s-a ciocnit cu nimeni nu a avut impact nici la cap nici la coloana.
Am scos-o cat de repede am putut dar in drum spre masina s-a prabusit din picioare. A mai repetat aceasta pierdere de echilibru de 2 ori, apoi era atat de nesigura incat nu vroia sa umble.

Am fugit la UPU cu ea (Luis Turcanu Timisoara), dupa primele teste pare ca avea reflexe diminuate la genunchi (test cu ciocanul) dar nu si la talpa sau la burtica. Ne-au trimis la neuro-pshihiatrie.
Pana am ajuns la clinica de neuro, nu mai avea nici un simptom, umbla bine, reflexe bune, tot tonusul normal.
Doamna dr de garda de la neuro insista daca nu cumva e racita, viroza iar eu tot insistam cu trambulina.
Asa mi se parea logic, a fost un debut brusc legat de acea trambulina si apoi progresiv si-a revenit complet.


De atucni o tinem sub observatie. Nu pare sa mai fie nimic in neregula.
Ati recomanda inca un consult de specialitate?
Si fara sa fi vazut-o cam ce ati intui ca s-a intamplat?

Sunt destule cazuri mai grave (poate fara posibiliate sau acces al un control real) pe forum asa ca nici un resentiment daca nu mai apucati sa raspundeti.
Va multumesc


Off topic: frumos serviciu aduceti comunitatii prin acest forum, pacat ca aftfel de servicii nu sunt sustinute financiar asa cum ar trebui.
0
18-09-2012, ora 18:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- serviciile noastre aici, pe forum, sunt benevole (este chiar spiritul acestui site);
- nu cred ca este cazul sa va mai ingrijorati, cat timp simptomele descrise nu au revenit vreodata. Orice copil poate avea un asemenea episod, post-traumatic sau nu (cel mai adesea este vorba despre o contuzie cerebrala minora, fara repercursiuni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.