durere colooana vertebrala, sold

13-07-2012
cosminmat
Nu este medic/terapeut
cosminmat
buna ziua,
am 42 ani iar de ceva vreme (2 ani) am avut o durere la coloana si lasata pe piciorul stang. in urma tratamentului max. o saptamana am scapat de aceasta durere. Dupa un an a revenit aceasta durere la mijloc mai putin piciorul, dar acum ma doare si soldul stang. (durerea de mijloc a scazut, am luat medicametul movalis ).Mentionez ca la indorea picioarelor am si trosnituri care nu dor la genunchi si la coloana si care se aud tare). Durerea prezenta este la sold atunci cand ma ridic de pe pat sau de pe scaun, ma arcuiesc putin si-mi revin, in rest nu-i problema cu mersul. Exista un tratament ceva, naturist, etc.
Va multumesc de ajutor.
3 comentarii
0
15-07-2012, ora 11:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles, cu tot efortul, elementele cu adevarat importante: sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, reumatologic-inflamatorii, metabolice etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-07-2012, ora 14:08
cosminmat
Nu este medic/terapeut
cosminmat
completare la durere coloana vertebrala, sold

Am varsta de 42 ani, sex masculin, inaltime 1, 72m, greutate 72 kg, lucrez la birou pe calculator, deci stau cam 6 ore/zi pe scaun. mentionez ca nu am avut antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, am avut doar aceste dureri cu coloana de vreo 2 ani in fiecare primavara dar am urmat tratament de fiecare data (acum doi ani, acum un an, si in prezent) si in max 10 zile mi-a trecut de fiecare data ( mai am ceva probleme pe la ficat, mai precis TGO este mereu peste limita sup. dar nu cu mult, si probleme cu pietre la rinichi dar dupa ce urmez tratament elimin imediat aceste pietre, de regula 1 la 5, 6 ani am probleme). mai nou m-am incins cu un brau la mijloc si doctorul mi-a dat niste celebrex de 200mg, cate una /zi, seara. astept raspuns,
va multumesc. Matei Lazar Pitesti
0
18-07-2012, ora 00:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil va confruntati cu un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc.
Daca, dupa o perioada de reducere drastica a efortului fizic, simptomele de tip durere-parestezie persista, ar fi indicat un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: