durere cot si amorteala

25-07-2011
tnt2005
Nu este medic/terapeut
tnt2005
De mai bine de 2 luni de zile amdureri la cotul stang, dureri care se lasa pe tot bratul de la cot in jos, fara sa ma fi lovit/intins vreun muschi la sport etc. M-am hotarat in sfarsit sa fac o vizita la reumatolog, care mi-a dat trimitere pentru radiografie si ecografie cot, pe care urmeaza sa le fac la sfarsitul acestei saptamani. Pana atunci, mi-a prescris un tratament cu Arcoxia 7 zile, Paracetamol, Omez si unguent Diclofenac. Stiind ca am probleme destul de mari cu stomacul, am cerut sfatul medicului de familie, care mi-a recomandat inlocuirea de Arcoxia cu Flamexin pliculete.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca, la 2 zile dupa vizita la reumatolog, am inceput sa acuz dureri in omoplatul stang (dureri pe care le-am mai simtit si cu alte ocazii, dar treceau destul de repede si fara nici un tratament), si mai mult decat atat, au inceput sa imi amorteasca putin degetele de la mana stanga.
Sunt o persoana care a facut sport ani intregi (gimnastica aerobica), dar acum, din lipsa de timp, nu am reusit sa mai ajung la sala de sport, iar munca mea presupune lucrul la calculator cel putin 8 ore pe zi.
Are idee cineva ce ar putea fi de fapt (pana am rezultatele la investigatii) si ce as mai putea face?
Multumesc de raspuns si sanatate tuturor!
8 comentarii
0
25-07-2011, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc).
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-07-2011, ora 17:05
tnt2005
Nu este medic/terapeut
tnt2005
Multumesc pentru raspuns! Am facut programare la neurochirug, dar nu am gasit liber decat pe 15 August, asa ca trebuie sa astept pana atunci.
Intre timp voi avea si rezultatele la ecografie/ radiografie la cot si voi termina si tratamentul prescris de reumatolog.
Va voi tine la curent cu ce se va mai intampla.
Toate cele bune!
0
30-08-2011, ora 19:10
tnt2005
Nu este medic/terapeut
tnt2005
Buna ziua!
Revin cu detalii privind "odiseea" mea care dureaza deja de aproape o jumatate de an. Dupa ce tratamentul mentionat in primul meu mesaj nu m-a ajutat cu nimic, iar radiografia si ecografia la cot au demonstrat ca nu exista nici un fel de probleme in acea zona, v-am ascultat sfatul si am vizitat un doctor neurolog. Acesta mi-a recomandat efectuarea unei radiografii cervicale si a unei electromiografii, cu diagnosticul prezumtiv de spondiloza cervicala si sindrom radicular 6-C7. Mi-a dat sa iau timp de 5 zile Celebrex si Mydocalm, dupa care durerea a inceput in sfarsit sa scada.
Am facut si cele 2 investigatii, respectiv electromiografia si radiografia cervicala, unde nu s-au gasit NICI UN FEL DE MODIFICARI SAU PROBLEME. Am prezentat toate rezultatele unui neurochirurg, care a dat din umeri si d ela care am plecat fara nici un fel de diagnostic si nici tratament. Mi-a spus ca daca tin neaparat, pot sa ma duc sa fac un RMN.
Durerea din brat este acum moderata, la fel ca si cea din zona cervicala,
0
30-08-2011, ora 19:13
tnt2005
Nu este medic/terapeut
tnt2005
Va rog sa imi spuneti daca v-ati mai confruntat cu o situatie asemanatoare, ce ar putea fi si ce ar mai fi de facut ca sa scap de aceste probleme.
Multmesc de raspuns!
0
30-08-2011, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu va sfatuisem sa consultati un NEUROCHIRURG..
Ati facut consultatia clinica (examinare locala)???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2011, ora 07:03
tnt2005
Nu este medic/terapeut
tnt2005
Da, rezultatele le-am prezentat unui doctor neurochirurg din Bucuresti (eu sunt din Ploiesti). Nu mi-a facut nici o examinare locala, s-a uitat doar pe rezultate si m-a trimis acasa.
No comment...
0
31-08-2011, ora 08:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am inteles, si tocmai de aceea am scris cu majuscule, in ideea ca ar trebui sa consultati un neurochirurg competent...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-12-2020, ora 17:40
SabinaB
Nu este medic/terapeut
SabinaB
Buna ziua. Am incercat si eu diverse medicamente pt durerea de cot si amorteala pana la degetele mici.Nervul Ulnar a fost cel de unde provenea durerea. Singurul ce si-a facut efectul e plicurile Aulin, unul dimineata unul seara. La neurolog mi-a prescris Millgama 2xzi 1cutie, Thiosen 20 zile 1xzi, Lyrica 10 buc 1xseara, Aulin in continuare la ce luam eu 2xzi 10 zile, si omez 1 x seara pt protectia stomacului.
Va recomand un consult la neurolog si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.