Durere de calcai

07-04-2021
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Buna seara!De cateva zile, prezint o durere mai deosebita in / la calcai.Simt durerea doar cand misc piciorul, cand intind talpa impingand de calcai in fata si intinzand foarte mult degetele.Atunci, simt in calcai, undeva pe partea laterala(exterioara )ca o intepatura, ca si cum ar plesni pielea, ca si cum as avea o rana bandajata si se desprinde bandajul lipit.este o durere suportabila dar greu de descris.Sincera sa fiu ma sperie putin.Ma puteti ajuta cu un sfat, o indicatie, dle doctor? Va multumesc !
5 comentarii
0
07-04-2021, ora 10:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cel mai probabil este vorba despre o supra-solicitare mecanica a aponevrozei plantare si/sau a tendonului calcanean, care se rup progresiv.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg singurele elemente relevante: sex, varsta, greutte/inaltime, status ocupational si eforturi practicate etc.
Asteptam elemente semnificative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-04-2021, ora 11:18
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Am 37 de ani, feminin, am obezitate, sunt operata de tiroida si sunt cadru didactic.Nu pot localiza durerea sigur, dar simt cand intind talpa ca o taietura pe partea laterala, exterioara, calcaiului.
0
07-04-2021, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ma scuzati, dar tot nu am reusit sa inteleg singurele elemente relevante: greutate/inaltime, eforturi practicate (stat in picioare, mers pe jos, sporturi etc).
Asteptam elemente semnificative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-04-2021, ora 13:02
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
1.68, 110 kg, sex feminin, stau mult in picioare.
0
07-04-2021, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
La cele 50 kg in exces, este total nerecomandat sa stati in picioare.
Se prabusesc toate articulatiile membrului inferior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.