durere de calcai (stang)

30-09-2007
astryana
Nu este medic/terapeut
astryana
Buna ziua. Am si eu o mica rugaminte. Mama mea are dureri profunde la nivelul calcaiului stang, pana la jumatatea talpii. A folosit mai multe alifii, bai cu sare, antiinflamatoare, dar nici un rezultat. Asta de 2 saptamani. Am vrea sa stim ce se poate face. Multumim anticipat.
6 comentarii
0
15-11-2007, ora 00:00
roxanik
Nu este medic/terapeut
roxanik
ar trebui sa va duceti la un medic reumatolog sau la un cabinet de recuperare medicala si o perioada de 6 sau10 sedinte zilnice sa faca fizioterapie cu un trata ment medicamentuos adecvat.Succes
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
problema poate avea vreo 20-30 de cauze diferite. Cel mai frecvent este vorba despre o talalgie de origine mecanica. Fizioterapia nu are nici un fel de efect pe o problema pur mecanica.
0
11-09-2009, ora 00:50
stan.anca
Nu este medic/terapeut
stan.anca
Buna ziua.de 4 luni de zile sufar de o durere la calcaiul stang. Am fost la medici si mi s-a dat diagnosticul aponevroza plantara.ma scuzati daca nu ma exprim bine...in prvinta diagnosticului deoarece nu il retin bine.
Dar ar fi bine sa va explic exact: de 4 luni am dureri cumplite, am facut radiografii si totul este in ordine(nimic anormal).mi s-au prescris antiinflamatoare, calmante pentru durere si anumite unguente antiinflamatoare. De 2 saptamani mi s-au recomandat ultra sunete.a caror efect nu il simt.
Sunt foarte ingrijorata doarece pastilele imi sunt de folos doar in momentul in care le administrez, in momentul in care efectul trece ma simt foarte rau, durerile fiind ingrozitoare! Dar ma intreb eu, sunt bune atatea pastile?? Mai am 2 saptamani de fizioterapie, dupa care doctorii imi vor face niste injectii in calcaneu.dar din cate mi s-au zis aceste injectii pot fi foarte periculoase, dureroase si poate chiar nefolositoare!
Imi puteti da va rog un sfat? Am mai citit pe forum si problemele altora si am vazut ca dati raspunsuri foarte clare si logice, care imi pare rau sa zic dar mie nu mi s-au dat.si nu stiu de ce, dar am impresia ca nu iau tratamentul corespunzator, deoarece de 4 luni nu simt nici o ameliorare, as putea zice ca situatia chiar s-a inrautatit!
Va multumesc anticipat
Anca
0
14-09-2009, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns pe celalalt topic.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-09-2009, ora 22:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Tot ceea ce trebuie sa retineti este ca nu trebuie sa acceptati sub nici o forma infiltratiile (injectiile) cortizonice.
Fizioterapia si antiinflamatoarele nu au nici un efect.
Trebuie precizata strict cauza talalgiilor, daca exista sau nu o aponevrozita etc. Aceasta necesita un consult clinic specializat.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-10-2010, ora 15:42
solcaedi
Nu este medic/terapeut
solcaedi
buna ziua am 13 ani si miam rupt degetul mare si am stat in gips 2 saptamani
am scos gipsul ieri si nu ma mai durea degetul dar cand am inceput sa calc ma durea calcaiul si ma doare intodeauna cand calc?ce pot face ca sa pot sa merg?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •