durere de calcaie

129 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
13-06-2009, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Asa cum puteti citi in toate raspunsurile mele de mai sus, durerile calcaneene au cauze extrem de diverse.
Fireste ca scaderea ponderala va slabi solicitarea calcaneana, dar este insuficienta pentru rezolvarea problemei in multe dintre cazuri.
Doar o consultatie atenta poate decela sursa durerilor si tratamentul corespunzator.
Nu exista un medicament-miracol aplicabil in toate durerile calcaneene, ci tratamente profund diferite, adaptate cauzei reale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-08-2009, ora 10:23
ghinescualice
Nu este medic/terapeut
ghinescualice
Buna ziua! Am 26 de ani si a-s dori sa ma lamuriti cu o problema.am foarte mari dureri de picoare mai ales talpile si calcaiele...la picorul stang ma doare foarte tare si nu inteleg de ce...cand apas e foarte dureros de abia pot merge uneori, mai ales cand ma dau jos din pat. Intradevar am luat in greutate inurma unui tratament hormaonal dar problemele astea le-am avut si inainte, acum sunt la regim si incerc sa elimin sarea din alimentatie. Sincer nu stiu ce sa fac ca e insuportabil...durerea e persistenta fara sa fac vreun efort sau sa stau in picioare...dimineata cand ma trezesc imi este destul de greu sa fac primi pasi...si nu inteleg de ce.A-s vrea din suflet sa ma puteti lamuri sau sa imi spuneti unde as putea merge la ce doctor sau ce tratament sa urmez. Va multumesc
0
27-08-2009, ora 22:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va rog sa cititi ceea ce am scris pe acest topic, in raspunsurile anterioare. Este perfect valabil pentru D-voastra.
De fapt este vorba de cele mai multe ori despre un dezechilibru constitutional musculo-osteo-ligamentar, bine tolerat mult timp, si care se manifesta acut datorita cresterii ponderale.
In economia situatiei scaderea ponderala reprezinta 95% din tratament, iar in functie de cauza durerilor (diagnosticata prin consultatie directa), exista si tratamente complementare.
Va avertizez sa nu acceptati nici o infiltratie cortizonica (Diprophos) la nivelul calcaneului sau al antepiciorului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-09-2009, ora 15:31
alexandrav.
Nu este medic/terapeut
alexandrav.
buna ziua.Produsele cortizonale sunt antibiotice ?
Sediul durerii in colica biliara este hipocondrul drept ?
In cursul tratamentului cu anticoagulante pot aparea accidente hemoralgice ?
Multumesc !
0
13-10-2009, ora 18:58
vasile_h
Nu este medic/terapeut
vasile_h
dle dr
am fost la herculane unde am facut mai multe procedee de fizioterapie dupa care mi-au disparut durerile de calcaie.Acuma mi-au aparut din nou dar durerea apare de la lombosciatica si merge in jos spre calcaie, ma dor si fluierele picioarelor.Ce sa fac
0
13-10-2009, ora 21:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Durerea pe care o descrieti, ca iradiind pe intreg membrul pelvin catre picior are, intr-adevar, origine lombara (lombosciatalgie).
Consultati un neurochirurg cu experienta in Chirurgia Spinala.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-12-2009, ora 22:14
tati_edy
Nu este medic/terapeut
tati_edy
buna seara am si eu o problema cu durerile de calcaie, ma dor calcaiele foarte tare dimineata la primi pasi facuti atat de tare, incat trebuie sa ma asez pe ceva, dupa 15 minute de mers durerea dispare dar apare la repaus dupa o activitate ce necesita statul in picioare si binenteles in dimineata urmatoare.Durerile le am cam de 1 an de zile dar acum au devenit insuportabile.Am 30 de ani 1, 71cm 78 kg am luat in greutate 15 kg in 2ani dupa ce mam lasat de tigari se poate sa fie o cauza aceasta?ce as putea sa fac ce tratament sa urmez sa pot ameliora aceste dureri?Va multumesc.
0
01-12-2009, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Asa cum puteti citi in toate raspunsurile mele de mai sus, de pe acest topic, durerile calcaneene au cauze extrem de diverse.
Fireste ca scaderea ponderala va slabi solicitarea calcaneana, dar este insuficienta pentru rezolvarea problemei in multe dintre cazuri.
Nu exista un medicament-miracol aplicabil in toate durerile calcaneene, ci tratamente profund diferite, adaptate cauzei reale. Trebuie sa refuzati cu desavarsire orice infiltratie cortizonica (de tip Diprophos) la nivel calcanean, ca si iradierea locala cu radiatii Roentgen; ambele sunt daunatoare si perfect inutile.
Doar o consultatie atenta poate decela sursa durerilor si stabili tratamentul corespunzator.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
0
14-12-2009, ora 21:58
dorudoruletz63
Nu este medic/terapeut
dorudoruletz63
Dl doctor,
Am 46 ani si am o durere mare la ambele picioare mai ales la stg.Am facut radiografie si mi s-a pus dg de "ciocuri" mai ales la piciorul stg.Am facut si analize pe 01.12. 2009 si mi-au iesit cam rele :VSH=20, GLICEMIE=105, COLESTEROL SERIC TOTAL=270, TRIGLICERIDE SERICE=371UREE SRICA=45, 60, LIPIDE SERICE=1067, 0.Mentionez ca am lucrat mai mult in picioare, drepti. Am 1, 72 cm si 94 kg.Mi s-a recomandat sa iau APORVASNATIN si ETORICOXIB si recomandarea de merge la bai la:FELIX, BALTATESTI SAU LA 2MAI. Durerile au devenit insuportabile mai ales dimineata cand ma trezesc. Ce ma sfatuiti sau ce medic sa consult in BRASOV?Va multumesc.SANATATE
0
14-12-2009, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Am raspuns acestui subiect de cateva ori, chiar pe acest topic.
Va repet totusi:
""Asa cum puteti citi in toate raspunsurile mele de mai sus, de pe acest topic, durerile calcaneene au cauze extrem de diverse (vreo 30-40 de cauze profund diferite).
Fireste ca scaderea ponderala este esentiala, va slabi solicitarea calcaneana, dar este insuficienta pentru rezolvarea problemei in multe dintre cazuri.
Nu exista un medicament-miracol aplicabil in toate durerile calcaneene, ci tratamente profund diferite, adaptate cauzei reale. Trebuie sa refuzati cu desavarsire orice infiltratie cortizonica (de tip Diprophos) la nivel calcanean, ca si iradierea locala cu radiatii Roentgen; ambele sunt daunatoare si perfect inutile.
Doar o consultatie atenta poate decela sursa durerilor si stabili tratamentul corespunzator. ""
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-12-2009, ora 10:57
nike_fero
Nu este medic/terapeut
nike_fero
Buna ziua Domnule Doctor. Despre mine, am 44 ani, inaltime 1.85 m. 88 kg. am un serviciu care solicita aproximativ 11-12 ore pe zi miscare, deplasare fara eforturi fizice prea solicitante.Seara cand revin acasa ma simt obosit in limite normale.Dmineata cand m-a ridic din pat am niste dureri groaznice la calcaie (in general toata laba picoarelor i-mi este amortita ) Dupa aproximativ 5-10 min. incepe sa treaca. nu folosesc medicatie pt. asta, doar din cand in cand frectii cu diclofenac 5%.
P.S. am citit raspunsurile d-voastra (pe acest topic), dar poate ma puteti sfatui ceva mai aprofundat.
VA MULTUMESC !
Cu respect! Nicu
0
26-12-2009, ora 11:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sigur ca va pot sfatui mai aprofundat.
Este strict necesara o consultatie clinica (examinare) pentru diferentierea cauzei suferintei dintre cele 30-40 posibile.
Pana la viitoarea consultatiei este utila atat reducerea "statului in picioare" la 2-3 ore zilnic si reducerea greutatii cu vreo 10 kg.
Refuzati cu strictete atat infiltratiile cortizonice (de tip Diprophos) cat si iradierea cu radiatii Roentgen.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-02-2010, ora 04:42
ovidiural
Nu este medic/terapeut
ovidiural
Buna seara!De ceva timp(1 an) am inceput sa resimt dureri mici in zona calcaielor dar recent acestea s-au accentuat.Nu le-am dat importanta pt ca acestea erau doar dimineata si treceau repede dar acum daca stau ceva mai mult timp in pat cand calc pe calcaie e ca si cum as calca pe un cui mare.Am inceput sa ma ingrijorez pt ca nimeni nu-mi poate da o explicatie si nu stiu unde sa cer indrumare sau sfatVa rog sa ma sfatuiti ce sa fac!Multumesc!
Am 29ani, 1.85 metri si 88kg.
0
18-02-2010, ora 08:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sigur ca va pot sfatui mai aprofundat.
Este strict necesara o consultatie clinica (examinare) pentru diferentierea cauzei suferintei dintre cele 30-40 posibile.
Pana la viitoarea consultatiei este utila atat reducerea "statului in picioare" la 2-3 ore zilnic si reducerea greutatii cu vreo 10 kg.
Refuzati cu strictete atat infiltratiile cortizonice (de tip Diprophos) cat si iradierea cu radiatii Roentgen.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-02-2010, ora 16:16
ovidiural
Nu este medic/terapeut
ovidiural
Va multumesc!
0
18-02-2010, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu demersurile D-voastra. Este important pentru toata lumea, pacient sau medic (eu consult peste 500 de pacienti anual cu talalgii= dureri calcaneene).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-02-2010, ora 10:18
marienusa
Nu este medic/terapeut
marienusa
buna ziua am un copil de 9 ani si are dureri la calcaiul drept si as dori sa stiu si eu motivul poate fi din cauza cresterii ca asa mi sa spus de la medic si asa as vrea sa cred si eu
0
20-02-2010, ora 14:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta varsta este posibila aparitia osteocondrozei tuberozitatii posterioare calcaneene (maladia Sever), o maladie de crestere, care se vindeca spontan, in cateva luni, prin evitarea absoluta a efortului sportiv.
Fireste ca poate fi vorba si despre alta suferinta, care va fi diagnosticata in decursul examenului clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-03-2010, ora 19:43
poll9
Nu este medic/terapeut
poll9
Domnule doctor Marius Uscatu,
Sunt sportiv si de vreo doua saptamani, ma dor calacaiele dupa ce fac efort.Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi si daca exista un tratament.M-am uns cu cu un unguent care are sodiu, inainte sa ma ung nu puteam sa ma apas, putin mai jos de glezna, dar dupa unguent pot sa imi fac masaj, am incercat sa fortez si am jucat un meci durerea nu este asa mare dar nu pot sa fug pe palnie numa decat pe toata laba piciorului, dupa meci m-am simtit ingrozitor.Daca ma duc la pas nu am nimic.Va rog frumos sa ma ajutati.Multumesc!
0
10-03-2010, ora 19:48
poll9
Nu este medic/terapeut
poll9
Am uitat sa mentionez varsta am doar 15 ani.Multumesc!
0
10-03-2010, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Unguentul este total ineficient in patologia regiunii calcaneene, indiferent de cauza durerilor.
Daca durerile sunt determinate strict de efort (foot-ball), solutia cea mai eficienta, simpla, utila si rezonabila este renuntarea deplina la sporturi ce utilizeaza picioarele (foot-ball, jogging, basket, hand-ball etc etc) pentru o perioada de minimum 2-12 luni. Daca durerile dispar, este ok.
Persistenta durerilor in afara efortului, sau dupa o perioada de 6-10 saptamani de oprire totala a sportului trebuie sa va conduca catre un examen ortopedic specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2010, ora 15:23
poll9
Nu este medic/terapeut
poll9
Multumesc.
0
13-03-2010, ora 19:03
GABRIELA DUMITRU
Nu este medic/terapeut
GABRIELA DUMITRU
Buna seara,
sufar de discopatie vertebrala lombara, mica hernie intraspongioasa l4-l5.La recomandarea medicului neurochirurg urmez 10 sedinte de fizioterapie.Tratamentul medicamentos nu a avut efect decat in perioda on care il admninistram.Dupa patru sedinte de fizioterapie au aparut dureri insuportabile pe calcaiul drept (piciorul pe care iradiaza durerea din cauza discopatiei) si senzatie de rece sau uneori de slabiciune.
E posibil ca din cauza fizioterapiei sa fii aparut aceste dureri?

Astept cu deosebit interes un raspuns din partea dvs.

cu stirma,
0
13-03-2010, ora 19:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul conservator cuprinde mai multe proceduri. Fizioterapia poate fi utila, dar poate sa si agraveze simptomele.
Eu personal sunt pentru un cu totul alt tratament, respectiv kineto-terapie bazata pe programe specifice (gimnastica medicala pentru coloana lombara). Aceasta trebuie insa practicata strict la indicatia neurochirurgului, si nu din proprie initiativa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-03-2010, ora 18:53
damiri
Nu este medic/terapeut
damiri
Cum pot afla mai multe despre acest sistem eCRT care trateaza dureri ale muschilor si articulatiilor?
Eventual cum pot intra in posesia lui.?
-*


(*modificat de administrator)
0
21-03-2010, ora 19:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Orice durere de la nivelul piciorului este mult amplificata in cazul supra-ponderabilitatii.
Nu este dramatic cazul D-voastra.
Orice tratament al talalgiilor (durerilor calcaneene) presupune normalizarea greutatii ca prim pas in tratamentul complex ce se impune.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-04-2010, ora 09:35
lorecrina
Nu este medic/terapeut
lorecrina
buna ziua, am 31 de ani, 80 kg.1, 65inaltime.De aproximativ 1 an am dureri la calcaie dar nu tot timpul si nu tot calcaiul, am un punct dureros la vreo 3 cm de la baza.as dori sa stiu daca aceste dureri au legatura cu greutatea sau ar putea fi ceva mai grav? multumesc.
0
02-04-2010, ora 11:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Orice durere de la nivelul piciorului este mult amplificata in cazul supra-ponderabilitatii.
Mai intai este necesara o consultatie clinica specilizata, in vederea gasirii diagnosticului.
Orice tratament al talalgiilor (durerilor calcaneene) presupune normalizarea greutatii ca prim pas in tratamentul complex ce se impune.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-04-2010, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Originea talalgiilor (durerilor calcaneene) este extrem de diversa. Doar o consultatie atenta poate decela sursa durerilor si tratamentul corespunzator.
In cazul particulatr al D-voastra nu greutatea se afla la originea suferintei si nu dieta reprezinta solutia.
Nu exista un medicament-miracol aplicabil in toate durerile calcaneene, ci tratamente profund diferite, adaptate cauzei reale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-04-2010, ora 18:51
damiri
Nu este medic/terapeut
damiri
Revin cu rugamintea de a ma ajuta sa intru in posesia acestui sistem eCRT pentru a incerca "Metoda alternativa pentru ameliorarea manisfestarilor durerilor cronice de muschi, articulatii sau oase"
Mentionez ca am dureri de muschi si articulatii de 3 ani.Nu am reusit sa aflu exact originea.
Daca mi-ar trebui anumite analize specifice va rog sa-mi comunicati.
Mentionez ca sunt dispusa sa incerc produsl dar din pacate nu inteleg unde pot gasi informatii ptr contact.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •