Durere de cap in timpul somnului

24-11-2014
alina122
Nu este medic/terapeut
alina122
Buna. Am observat ca in timpul somnului simt dintr-o data o durere de cap insuportabila. Din aceasta cauza, in momentul respectiv, nu ma mai pot misca si simt ca imi explodeaza capul. Simt durerile astea de mult timp. Le-am evitat crezand ca nu e nimic grav, dar acuma au revenit iar. Precizez faptul ca nu ma trezesc, simt durerea iar dupa ce se calmeaza adorm instant. Mai patesc ca in timpul somnului sa nu imi mai pot misca membrele. Si cele inferioare si cele superioare. Depun un efort foarte mare sa imi pot misca mana, dar cu greu pot face ceva. Si asta mi se intampla doar in somn. Ce as putea face? Ce analize recomandati?
4 comentarii
0
24-11-2014, ora 20:53
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Teoretic tu esti anxioasa inainte sa te pui sa dormi (esti super atenta la detaliile astea pe care eu cred ca ti le faci singura )

1.Nu are cum sa te doara capul in timp ce dormi.
2.Psiholog/Psihiatru
3.Inceteaza sa gandesti daca vrei sa te faci bine.
4.Trebuie sa fii mai aldracului esti prea buna la suflet
5.Ocupa-ti timpul cu munca sau prietenii/familia si nu mai sta la calculator
6.Nu uita ca eu nu sunt medic.
0
25-11-2014, ora 19:21
alina122
Nu este medic/terapeut
alina122
Tocmai, ma doare capul in timpul somnului. Desi nu pare credibil, doare, si chiar foarte tare.
0
19-01-2015, ora 16:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie mergeti la medicul neurolog.
0
23-01-2015, ora 11:49
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Ar fi bine sa va faceti un studiu de somn pentru depistarea eventualelor tulburari ale somnului care pot intervenii in timpul somnului; apnee in somn sau paralizie temporara (hipnagogică). Dar din cate descrieti probabil ca durerea de cap survine pe fondul unei opriri/pauze indelungate ale respiratiei(peste 10 sec..-apnee obstructiva, hipopnee, etc) care determina o reducere a oxigenarii creierului. Daca aceste dureri sunt si matinale(dupa trezire) si aveti stari de oboseala, etc ar fi bine sa va faceti un studiu de somn(la pneumologie). Durerile mai pot avea si natura cardiaca care sa fie legate tot de apnea de somn, ce poate sa determine oscilatii ale tensiunii si pulsului cu microtreziri pe care nu le constientizati in somn ceea ce iar nu este un lucru de dorit, cu repercursiuni uneori fatale(deces subit in timpul somnului).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Somnul la vârsta a treia
  • Durerea de cap
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • Durerea de cap după somn
  •