Durere de cap la nivelul nasului si a fruntii

13-01-2019
Biani
Nu este medic/terapeut
Biani
Buna ziua ! De cateva zile ma confrunt zilnic cu durere de cap la nivelul fruntii si a nasului. este cand am si nasul infundat..Acum 3 ani am suferit de rinita, diagnostic pus de medicul ORL.

I-au diverse calmante pentru durerea de cap :Ibuprofen 400mg, fiola de algocalmin, tador, Quarelin, Paracetamol.Le alternez dar in special i-au ibuprofen. M-am gandit ca este raceala si am luat si un plic de Faringo HOTDRINK dupa care imi trece repede aceasta durere de cap. Inafara de paracetamol si vitamina C acest medicament contine in compozitie si 4 mg de maleat de clorfeniramina.Oare imi trece de la acest medicament ? Am intrebat la farmacie si mi-a spus ca este pentru alergie.Nu am in casa umezeala, mucegai.

Ce tratament sa fac sa nu ma mai doara atat de des capul si nasul ? O zi frumoasa si multumesc pentru sfaturi.
5 comentarii
0
13-01-2019, ora 12:40
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Poate fi o simpla Rinita alergca, o deviatie de sept nazal sau si o sinuzita frontala, sau toate la un loc care impiedeca oxigenarea creierului + inflamatie +alergie.
Diagnosticul se stabileste printr-un examen ORL, o Fibroscopie si o radiografie sau un CT pentru sinusurile anterioare ale fetei.si apoi tratament..
Pana atunci puteti folosi un spray nazal ex.
-Duo nazal -un puf in fircare nara z
x3/zi si suflati nasul dupa 15 min.cand isi face efectul
-Nurofen pentru raceala si gripa 1tbx2/zi
-Aerius 5 mg 1 tb 1/zi seara
TOTUL 3-4 zile si daca nu cedeaza, mergeti va rog la medicul ORL.
Sanatate,
E.Latcan

Sanatate,
0
13-01-2019, ora 22:30
Biani
Nu este medic/terapeut
Biani
Multumesc frumos !
0
16-03-2019, ora 18:11
Biani
Nu este medic/terapeut
Biani
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am fost la 2 doctori Orl : unul a spus că am rinita cronica sau cornete hipertrofiate si trebuie operatie si un alt doctor ca nu am nimic si ca durerile de cap la nivelul nasului sunt din cauza unei spondiloze cervicale de care nu mi-a mai memtionat nimeni pana acum.Din CT se poate vedea daca este vorba de spondiloza cervicala si de asta ma doare capul uneori zilnic ? Durerea imi trece dupa ce fac inhalatii, beau sinupret ori pun picuri de nas, ibuprofen.Care doctor se ocupa cu aceste probleme la coloana ? Multumesc.
0
16-03-2019, ora 20:07
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
De vina e nasul deci mergeti la un medic ORL.Pentru spondiloza mergeti la un medic reumatolog.
Spondiloza nu da de obicei dureri de cap!
E.Latcan
0
17-03-2019, ora 09:40
Biani
Nu este medic/terapeut
Biani
Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  •