Dureri de frunte, nas și urechi înfundate.

17-07-2017
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Buna ziua.Ma confrunt de ceva timp cu o problema enervanta.Am permanent nasul înfundat, mai nou și urechile, uneori mă doare fruntea sau zona dintre ochii.De câteva nopți mă trezesc după două, trei ore de somn cu gatul extrem de iritat, mă ustura și parcă nu am aer suficient plus că simt nevoia sa tușesc.Asta se întâmplă doar noaptea.Mulțumesc pt răspuns.O zi deosebita!
12 comentarii
1
17-07-2017, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un reflux gastro-esofagian in somn..de la greselile in alimentatie seara
acidul gastric irita tot faringele pana sus in spatele nasului...
e cazul de consult ORL si Gastrologie
0
18-07-2017, ora 11:50
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Mulțumesc frumos!
0
10-08-2017, ora 19:51
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Buna seara.Domnule doctor îmi puteți spune va rog, dacă nu va deranjez, cum se poate face diferența între hipoaciditate și hiperaciditate gastrica ?Exista anumite simptome care fac diferența?Mulțumesc frumos !!
1
10-08-2017, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasesti pe google
Semnele surprinzătoare că nu suferi de hiperaciditate, ci de hipoaciditate gastrică
0
11-08-2017, ora 08:06
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Mulțumesc frumos!
0
21-09-2017, ora 10:47
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Buna ziua!Domnule doctor, revin cu o întrebare.Acum doua nopți m-am trezit din două în două ore cu gatul extrem de iritat și tuse.Am tusit toată noaptea.Scot din gât o sputa transparenta fara nici un fel de culoare, totuși dimineața am văzut un firișor de sânge.Am mers ieri la ORL, medicul a spus că a fost din cauză efortului depus să tușesc toată noaptea.Dvs ce credeți?Diagnosticul ORL a fost:rinofaringita catarală, rinita cronica hipertrofica, deviație de sept și presupus reflux gastro esofagian.Este posibil sa am flegmele astea in gat din cauza nasului?Și as vrea sa va rog să îmi spuneți ce recomandați dvs pt cornetele nazale mărite, ce intervenție.Am înțeles că radiofrecvență este mai puțin invazivă, dar medicul spunea că rezultatele nu sunt la fel de sigure că la intervenția chirurgicală.Imi cer scuze pt pomelnic și va mulțumesc din suflet pentru răspuns.O zi deosebita !
1
21-09-2017, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce ai consumat seara inainte sa apara acea iritatie in gat???
sigur daca luai un antacid atunci noaptea.. se oprea si tusea i ia din gat
0
21-09-2017, ora 12:04
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
In general am grija ce mănânc seara.Mi-am pus bixtonim spray in nas, eu cred că și asta a avut efectul respectiv.Am mai avut odată exact același lucru după bixtonim.Despre operația pt cornetele nazale mărite ce îmi recomandați?Ieri medicul mi-a dat controloc, noaptea trecută am dormit bine.Inca îmi mai simt gatul iritat dar nu la fel de rău.Multumesc frumos !
1
21-09-2017, ora 19:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cornetele se micsoreaza in volum cu Radiofrecventa
0
21-09-2017, ora 21:10
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Mulțumesc pentru raspuns!Medicul la care am mers spunea că acest gen de operatie nu este foarte sigur.Că sunt șanse mari să nu reușească.Dumnevoastră faceți acest gen de intervenție ?Îmi puteți spune niste preturi?Eu locuiesc în Ploiești, dar nu mă deranjează să vin la dvs pt intervenție.Mulțumesc mult !
1
22-09-2017, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi trimit pe fvaleriu arond Hotmail punc com
datele despre tine, bolile cronice.. mai cu seama maintereseaza starea tractului digestiv, probleme cu refluxul gastro-esofagian si starea intestinelor
faci o radiografie SAF si o atasezi acolo sa vad starea sinusurilor si a septului nazal
dupa asta o sa spun daca interventia o sa aiba succes
0
22-09-2017, ora 10:55
Laiila
Nu este medic/terapeut
Laiila
Mulțumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •