Durere de ceafa si respiratie dificila

12-06-2013
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Va salut, intamplin si eu o problema de vreo 3 sapt.Totul a inceput cu o dispnee si o respiratie dificila, am fost la medicul internist care a spus ca sufar de un reflux gastroesofagian, mi-a dat Nexium de 20mg.Toate bune si frumoase pentru urm. zile dupa ce am urmat un tratament cu Nexium si regim insa acum am dureri la ceafa cu preponderenta dimineata si simptomele de respiratie greoaie+amorteli s-au intors.Tin sa precizez ca sufar si de spasmofilie si as vrea sa stiu de unde ar putea proveni aceste simptome.
5 comentarii
0
12-06-2013, ora 19:43
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Tin sa precizez ca am si ameteli destul de puternice si de asemenea ca un alt element aditional sunt clasa a12a si peste cateva sapt am BAC, poate o fi de la stres, oboseala?
0
12-06-2013, ora 19:50
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
Buna seara,
Sunt prea putine date pentru un sfat mai concret (incepand cu varsta, greutate, sex si terminand cu tratamente mai vechi, istoric medical)
Este bine sa incercati un consult la cabinete de endocrinlogie, imunologie, nefrologie. De multe ori refluxul gastroesofagian poate fi consecinta unel gastrite autoimune, de multe ori durerile in ceafa apar pe fond de disfunctie endocrin-vegetativa cu implicarea suprarenalelor, iar amortelile de extremitati pot fi consecinta unei disfunctii renale.
0
12-06-2013, ora 19:56
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
AM 18 ani, 80kg, 1, 78, fac sport regulat (merg la sala de fitness).Mi-am facut un EKG si o ecocardiografie si cu inima sunt sanatos tun, la plamani am facut o radiografie si de asemenea totul e bine, ecografia la organele interne(in zona abodmentului doar) mi-au iesit bine, la analizele sangelui o lipsa de calciu mi-a iesit dar am tratat-o.
0
12-06-2013, ora 20:02
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
In aceste conditii este sigur o suprasolicitare cu descarcare vegetativa si suprarenaliana, pe stress, este nevoie de mici pauze de recreere si mai multa odihna. Este bine totusi la simptomele descrise daca ai putea merge macar la un medic de familie care sa-ti recomande ceva de sustinere macar in aceasta perioada.
Multa bafta
0
12-06-2013, ora 20:16
Addyn
Nu este medic/terapeut
Addyn
Iti multumesc mult pentru raspuns, intrasem la banuieli cu ametelile astea :D Asa o sa fac !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsurile la stomac
  • Sforăitul și apneea de somn, asociate cu un declin cognitiv prematur
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  •