Durere de genunchi dimineata cand ma trezesc

28-05-2009
georgis
Nu este medic/terapeut
georgis
Ma doare genunchiul cand merg si cand il misc dupa ce l-am tinut mai mult timp in aceeasi pozitie. Problema e ca nu m-am lovit sau nimic de genu asta. Durerile au inceput cam acum 2 luni si dupa cateva zile mi-a trecut, iar acum au revenit. La inceput am avut o galma micuta, iar acum mi-a trecut si tot ma doare.
Am folosit un gel relaxant cu extract de spanz, castan si ienupar, recomandat la farmacie.
Am dureri foarte mari dimineata, incat ma trezesc de durere, si abia reusesc sa ma misc, cred ca sunt din cauza ca l tin mai mult timp in aceeasi pozitie.
Stie cineva ce ar pute fi...si ce imi puteti recomanda?
3 comentarii
0
29-05-2009, ora 07:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn (Stimata Doamna?)
Informatiile furnizate de D-voastra sunt total insuficiente. Exista zeci, poate sute de cauze ale tumefierii genunchiului sau ale durerii locale.
Nu ati precizat: sexul, varsta, greutatea, tipul constitutional, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, cardiace, renale, hepatice; nu ati precizat tipul durerii, durata ei, cum o combateti, cum se accentueaza la efort etc. Nu ati precizat activitatea sociala si sportiva, tratamente deja efectuate si alte sute de asemenea amanunte esentiale.
Nici un doctor bine intentionat nu va va putea ajuta cumva fara sa fie informat, iar afectiunile aparatului locomotor presupun si un examen clinic amanuntit si atent.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare frenceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-05-2009, ora 17:22
georgis
Nu este medic/terapeut
georgis
Am 22 de ani, femeie, 65 de kg si 1.65m, nu am antecedente medicale, cu exceptia unei carente de calciu si de fier in organism.
Durerile sunt relativ constante, si imi inceteaza pentru 6-8 ore cand iau nurofen forte, dar apoi revin.
Am o activitate de birou, iar miscare fac foarte rar.
Multumesc pentru atentia acordata.
0
29-05-2009, ora 17:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Oricata bunavointa as avea, in absenta unor informatii minimale si fara un examen clinic nu va pot ajuta.
Consultati un ortoped, eventual unul bine specializat in patologia genunchiului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare frenceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: