durere de glezna

11-07-2016
ninoalbeanu
Nu este medic/terapeut
ninoalbeanu
buna ziua sant florin albeanu am 72kg 1.70 analtime. am o problema cu glezna stanga de ceva vreme ma cam doare mai ales dimineata pana se ancalzeste piciorul, an trecut durerea a prsistat sus la genunchi dar cu timpu a coborat an partea de jos la glezna, am mers la farmacie cum face tot romanul mi-sa recomandat ceva unguent [diclofenac] dar degeaba durerea persista, nu antotdeauna dar 7 zile din 10 o simt. daca sante-ti bun sa-mi dati un sfat. va multumesc
3 comentarii
0
11-07-2016, ora 11:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil va confruntati cu distrugerea articulatiei gleznei (artroza), cauzata de traumatisme, de efort fizic exagerat etc.
Nu se pune problema unguentului, deoarece nu va ajuta cu nimic.
Nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: status ocupational si sporturi practicate, eforturi fizice domestice/profesionale/sportive practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2016, ora 14:26
ninoalbeanu
Nu este medic/terapeut
ninoalbeanu
statusul meu profesional este munca..lucrez 10 ore pe santier nu fac sport pt ca nu ami permite timpul iar antecedente traumatice nu am. greutati ridic cum ar fi saci de ciment, boltari etc
0
11-07-2016, ora 17:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam in raspunsul precedent, va confuntati cu distrugerea gleznelor, datorata efortului fizic excesiv.
Nu exista nimic de facut, in afara reducerii drastice a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: