Durere de picior

21-04-2011
Madelaine11
Nu este medic/terapeut
Madelaine11
De mai bine de jumatate de an am o durere sacaitoare care persista in zona soldului si in ultima perioada, cand s-a acutizat, durerea se lasa pe gamba piciorului.Durerea sacaitoare s-a transformat in una care aproape ma impiedica sa ma deplasez.
Precizez ca durerea nu este permanenta, cel mai tare o simt in timpul mersului si in pozitia culcat.
Am luat, timp de 10 zile, la indemnul farmacistului, Ketoprofen 200 mg, cate o pastila pe zi si am folosit un unguent numit Finalgon, dar in zadar.
Ce imi recomandati?
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
21-04-2011, ora 15:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact sexul, varsta, greutatea, statusulocupational si sportiv, antecedentele traumatice, reumatologice, inflamatorii, vasculare, neurochirurgicale, metabolice, etc etc.
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului lombar), poate fi o problema intrinseca coxo-femurala, o insuficienta venoasa, pot fi sute de cauze diferite etc etc etc.
Incepeti printr-un consult la neurochirurg sau la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2011, ora 07:39
Madelaine11
Nu este medic/terapeut
Madelaine11
In primul rand va multumesc pentru raspuns.
Sunt femeie, am 24 de ani, am un 178 cm si 90 kg. Nu exista antecedente medicale de genul acesta.
Durerea, initial, a inceput in zona lombara, dar, in urma unei cazaturi, s-a intensificat si a coborat pe picior, mai exact pe gamba.
Deocamdata nu lucrez si nici nu am lucrat intr-un mediu care implica efort fizic major.
Astept un raspuns.
O zi buna!
0
22-04-2011, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cele 20-25 kg in plus au un efect agravant major, indiferent de originea initiala a suferintei.
In functie de tipul, intensitatea, localizarea anatomica a durerii, putem incrimina fie o suferinta coxofemurala, fie o suferinta lombara (sindrom compresiv lombar).
Pentru inceput ar indicat un consult clinic la neurochirurg, dar si la nutritionist si psiholog, in vederea demararii unei diete, de altfel strict necesara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-04-2011, ora 00:33
elenalaura_ro
Nu este medic/terapeut
elenalaura_ro
Buna ziua,

ma numesc Elena am 25 de ani si 4 ani am dureri ingrozitoare de picioare seara ( am observat ca aceste dureri le am mai ales toamna- iarna si iarna -primavara, cand se schimba vremea), am fost la doctorita de familie careia i-am explicat simptomele, dansa mi-a zis ca sunt prea tanara pentru a avea reumatism!?

Eu mi-am facut deja programare la un dr. reumatolog, puteti sa-mi spuneti va rog parerea dvs. ? Am citit tot feluri de lucruri pe internet care m-au facut sa ma ingrijorez, precizez ca am 1.63 cm inaltime si 44-45 de kg.

Va multumesc mult!
0
23-04-2011, ora 13:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles deloc localizarea anatomica a durerii (la ce articulatii), cate articulatii sunt interesate, daca si cand sunt tumefiate, durata si tipul dureri, intensitatea si legatura cu efortul, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice, etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-04-2011, ora 12:14
elenalaura_ro
Nu este medic/terapeut
elenalaura_ro
Ma doare de la genunchi in jos si durerea este destul de mare, daca nu folosesc o crema de incalzire, nu pot sa adorm noaptea. Am observat de exemplu, dimineata cand ma trezesc cu aceste dureri, durerea este mai mare in zona descoperita, de ex: daca nu port sosete noaptea.

Am lucrat timp de 4 ani ca vanzatoare, stand uneori si 12 ore/ zi in picioare. Dar de 2 luni incerc sa-mi caut alt loc de munca in domeniul in care am terminat facultatea si inca mai am aceste dureri.

Nu am antencedente traumatice dar stiu ca bunica din partea mamei a avut reumatism.

Va multumesc mult pentru raspuns!
0
26-04-2011, ora 12:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea cea mai logica este sa indepartati factorul cauzator major, adica sa evitati efortul excesiv (sa nu stati in picioare mai mult de 1-2 ore maximum) si, daca durerile persista dupa 1-2 luni de repaus relativ, puteti consulta pentru inceput un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •