durere de sold, probleme la mers

23-01-2008
Elava
Nu este medic/terapeut
Elava
am probleme la mers, cam dupa o statie de mers pe jos, ma doare incheietura piciorului drept, la sold, la un moment dat devine penibil, aproape ca tarai piciorul;am mai avut problema asta cu aprox. 3-4 ani in urma si a disparut si acum a revenit de 2 luni(am 39 ani).
74 comentarii 12 3 Înainte ›
0
23-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Iti recomand sa consulti un orrtoped. O radiografie de sold corect interpretata va confirma sau va exclude o eventuala afectare a ariculatiei coxo-femurale. In absenta unei afectari articulare, cred ca va trebui sa urmezi un consult neurologic. Si o hernie de disc poate determina o simptomatologie similara.
1
25-01-2008, ora 00:00
doluminita
Nu este medic/terapeut
doluminita
am dureri de sold si nu stiu ce tratament sa iau pana acum nu am mai avut asa ceva imi creaza undisconfort daca stau mai mult de o jumatate de ora jos mie foarte greu sa ma ridic si merg cativa pasi foarte greu si daca mie frig am dureri pana acum am luoat diclofenac unguent si nu am nici un rezultat ce ma sfatuiti
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Greu de spus care este exact cauza, dar simptomatologia (durere dupa sedere prelungita) pledeaza pentru hernie de disc. Nu-mi dau seama, din cele descrise, daca durerea este localizata chiar la nivelul articulatiei coxo-femurale sau iradiaza prin sold si coboara in membrul inferior (picior). Consultati un neurolog. Oricum unguentul cu Diclofenac nu are efect in durerea de sold pentru ca nu patrunde atat de profund. Mai bine incercati antiinflamatoare tablete: Diclofenac 3x1/zi sau Refen retard 1tb/zi sau Meloxicam 3x1/zi.
0
09-04-2009, ora 22:30
cryss veronik
Nu este medic/terapeut
cryss veronik
buna seara. dna dr, am o rugaminte pt un raspuns. mama mea are 46 de ani si are dureri mari de sold la piciorul stang. abia se ridica de jos. acum cca 8 ani in urma a stat la pat nu se mai putea ridica deloc. atunci s-a decis sa mearga la herculane la bai. si de atunci in fiecare an merge acolo.totul a fost bine, dar anul trecut a suspendat mersul la bai si acum cca 2 luni in urma durerea insuportabila de sold a revenit. trebuie sa mentionez ca de foarte multe ori i se intareste muschiul gambei la piciorul drept si umbla mereu cu unguentele in geanta.sa aiba legatura durerea de la soldul stang cu cea de la piciorul drept? ce ne sfatuiti? va multumesc, si sarbatori fericite!
0
22-06-2009, ora 11:51
h_codrutz
Nu este medic/terapeut
h_codrutz
Buna ziua, Dna doctor!! Sunt tanar la 24 de ani! Am avut o perioada dureri lombare, fiind suspectat de HD, dar in dimineata aceasta m-am trezit cu o durere de sold! Am mai avut simptome asemanatoare, dar la indicatia unui medic am facut uz de o radiografie privind articulatiile coxo-femurale :iar diagnosticul a fost- interliniul articulatiei CF pastrat in limite normale! Iar mai tarziu simptomele au disparut! Dar in copilarie, la 4-5 ani, am fost diagnosticat cu osteocondrita, tratat ortopedic prin imobolizare in aparat gipsat la ambele membre inferioare cu atela pt departare( ambele MI in abductie )!De atunci nu am mai avut probleme cu soldul!! De aceea nu stiu la ce sa ma gandesc.sa suspicionez o coxartroza incipienta sau o HD in perioada de compresie radiculara? Multumesc
0
24-06-2009, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua Consultati mai intai un neurochirurg suspiciunea principala indreptandu se catre coloana lombara HD La nivelul soldului puteti avea probleme insa probabilitatea este mult mai mica Cautati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala Cu stima Dr Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-07-2009, ora 21:48
bmonica
Nu este medic/terapeut
bmonica
Buna seara. As dori sa spun ca si eu am durere in soldul drept. Se intampla de prin 2002, insa durerea nu e constanta, uneori poate fi mai puternica, alteori nu. Am aceleasi senzatii, cu cat stau mai mult intr-un loc cu atat simt ca "intepenesc". Am fost la doctor si mi s-a spus ca nu am nimic asa doar la o analiza foarte sumara. adica mi-a miscat piciorul sus- jos, stanga-dreapta, si mi s-a spus ca s-ar putea sa fie o inflamatie locala. Va rog daca aveti vreun sfat, sa ma indrumati.
0
17-07-2009, ora 17:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa furnizati mult mai multe detalii:
- varsta, greutate/inaltime
- ocupatie si eforturi practicate, tipuri de sporturi etc
- antcedente traumatice
- tipul durerii, cand apare, durata ei, modalitatea de combatere etc.
- antecedente de discopatie lombara etc
Principial pot fi sute de diagnostice diferite.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-07-2009, ora 11:26
marcela2009
Nu este medic/terapeut
marcela2009
Am o durere de sold de aproximatix 2 saptamini, in urmatoarele conditii :

-varsta 45 ani, inaltime 1, 55 m, greutate 60 kg
-munca de birou, saptamanal fac drumetii montane, uneori pe terenuri accidentate
-am antecedente de discopatie, doua blocari de spate in ultimii doi ani, care au cedat doar cu tratament cu Ketonal
-durerea actuala apare doar cind stau in picioare, cind merg ma simt excelent, dar dupa ce merg mult, iar apoi stau in picioare, durerea se acutizeaza.Simptomele sunt de usturime, durere in zona soldului, chiar senzatia de amortire a piciorului.Nu este localizata doar intr-un singur punct, raspunde incepind din dreptul apendicelui, pina la gamba., dar mai pregnant in zona soldului.Daca merg durerea incepe sa dispara.Cind stau pe scaun, nu ma doare.Am mai avut astfel de simptome in ultimii doi ani, dar foarte rar, motiv pentru care asociam durerea cu efortul fizic mai intens facut in ziua respectiva, dar acum vad ca persista.
-iau de trei zile Ketonal, dar fara nici un rezultat spectaculos.
Posibil sa fie de la caldura excesiva din aceste zile??? Sa fie ceva dilatat, vase de singe???Sa fie coxartroza???Eu consum cam 3 cafele pe zi si 2-3 tablete de ciocalata amaruie, oare decalcefiaza cofeina?
Nu stiu unde sa ma prezint, la neurolog sau la ortoped?
Pentru un RMN la noi in oras se asteapta si 4 luni, daca vrei sa beneficiezi de asigurarile de sanatate, nu pot astepta atita timp cu aceste dureri.Oare imi dauneaza mersul pe munte, ar trebui sa-l intrerup??? In timpul mersului, urcatului, etc, nu ma doare nimic.
Va multumesc pentru un eventual raspuns.
0
26-07-2009, ora 11:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul este foarte simplu: consultati un neurochirurg cu buna specializare in Chirurgie Spinala.
Simptomatologia descrisa se suprapune peste o discopatie lombara (hernie de disc).
Sub nici o forma sa nu faceti un RMN fara indicatia expresa a neurochirurgului.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-07-2009, ora 21:14
albu madalina
Nu este medic/terapeut
albu madalina
am si eu o durere de sold atunci cand merg iar cand merg mai mult de 100 metri ma doare din ce in ce mai tare abia il mai tarasc durererea a aparut acum o sapatamana si in fiecare zi mi se intampla la fel eu am 20 de ani...as vrea sa ma duc chiar maine la un consult.si cu cat merg mai mult durerea se extinde si la genunchi si la glezna.imi este putin teama...si uneori mai apar si dureri de mijloc.Va multumesc pentru un eventual raspuns
0
30-07-2009, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul este acelasi, il puteti citi mai sus.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-09-2009, ora 21:15
Butterfly91
Nu este medic/terapeut
Butterfly91
Buna seara! Am si eu o intrebare. De vreo jumatate de an ma pregatesc pentru intrarea la academie si de atunci tot alerg. Am luat o pauza la un moment dat in perioada asta dupa care am inceput din nou sa alerg. Am cam fortat un pic ca sa pot ajunge la ceea ce puteam sa fac inainte si urmatoarea zi au inceput sa ma doara soldurile. Acum (dupa vreo 2 saptamani, timp in care am tot alergat) am ramas cu o durere ( nu foarte puternica) la soldul stang ( cea de la dreptul mi-a trecut). Sa fie de la alergat sau inca ma mai inalt?
Mentionez ca am 18 ani.
0
18-09-2009, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este extrem de dificil de precizat cauza suferintei in absenta unei consultatii directe. Cauzele pot fi multiple, de ordinul zecilor si au tratamente profund diferite si nu exista un tratament standardizat in durerea de sold dupa efort fizic major.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-09-2009, ora 11:15
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
buna ziua.am 27 ani si ma confrunt cu o durere ingrozitoare de sold.De aproape un an de zile am o durere de sold drept.La inceput durerea nu a fost asa de puternica acum s-a agravat. Am fost operata in luna iunie de chist ovarian spart si m-am gandit atunci ca poate aceasta sa fie cauza durerilor.Insa tot ma doare, in ultimul timp este ceva insuportabil, ma doare cand stau in sezut ma doere cand ma aplec, cand ma ridic in orice pozitie ma doare soldul drept si in ultimul timp durerea iradiaza in partea dreapta, (burta) si uneori ma doare si piciorul drept, mai ales cand ma ridic de jos.am luat meloxicam.unguente antiinflamatoare, am facut dexamed injectabil, degeaba.va multumesc.
0
26-10-2009, ora 18:49
nicoleta72
Nu este medic/terapeut
nicoleta72
buna ziua am 38 de ani si sunt in concediu de ingrijire copil de 1 an si 8 luni specific asta pentru a se intelege ca nu lucrez deci nu depun efort fizic.de 2 saptamani m-am trezit cu o durere si cu usturime si arsura in zona soldului pe partea drepta doare continuu si ma deranjeaza si hainele daca ating locul respectiv nu pot sta ff mult in picioare dar nici in sezut am observat ca daca nu indrept piciorul si daca il tin aproape intins cand merg nu mai simt durerea atat de tare nu pot sa va explic ce simt ca sunt multe deoadata si nu ma lasa deloc continuu acceasi senzatie care de la un timp mai precis de cateva zile o simt si in fata sub burta. in speranta ca cineva ma v-a indruma va multumesc anticipat si doresc multa sanatate tuturor oamenilor caci daca ea nu este nimic nu are rost.
0
15-02-2010, ora 21:57
rotary
Nu este medic/terapeut
rotary
Buna ziua, am 41 ani si sufar de ceva timp de dureri (si usturime) la nivelul soldurilor(mai mult pe partea dreapta), dureri la mana dreapta si piciorul drept, dureri la degetele de la piciorul drept, tulburari de mers si echilibru, dureri de cap partea deapta, tulburari de vedere.Mentionez ca am 1, 65 m si 90 kg(dobandite in ultimii 5 ani).In ultimele 6-7 luni simt ca inima "o ia la galop" de 4-5 ori pe zi, nu pot respira si intru in panica.Tocmai ma pregateam sa merg la niste controale medicale cand sotul meu a suferit un anevrism rupt de 2 ori la interval de o saptamana si a fost operat la Iasi, starea lui fiind critica, eu am fost nevoita sa stau cu el 1 luna la Iasi.Stiu ca trebuie sa merg la control medical dar sotul meu trebuie insotit si ingrijit permanent, deoarece nu vede cu ochiul stang, are tulburari de mers, memorie, echilibru si mari dureri de cap.Vreau sa stiu care ar fi drumul catre care sa ma indrept in privinta controalelor si a medicilor, tinanad cont ca nu pot lipsi mult de acasa.Multumesc
0
26-02-2010, ora 19:36
lookshik
Nu este medic/terapeut
lookshik
buna am 21 de ani si acum 1 an si jumatate mi-am facut un RMN si am fost diagnosticata cu discopatie lombara S1 D1 mi se pare ca era.azi din senin de pe la ora 2 a inceput sa ma doara soldul si ink nu mi-a trecut.oare are vreo legatura care ar putea fi cauza?eu tot am asteptat sa imi treaca de la sine dar vad ca inca nimic.am fost chiar si la alergat in speranta ca isi va reveni.cat timp am alergat durerea a incetat iar acum a revenit din nou.in special cand stau pe scaun.m-ati putea ajuta cu un sfat?cam care ar putea fi cauza? multumesc
0
26-02-2010, ora 19:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
De cine ati fost diagnosticata cu discopatie?? Doar de catre radiolog in urma examenului RMN?
V-a consultat un neurochirurg sau un ortoped??
Daca nu, e indicata o consultatie la neurochirurg, pentru ca nu se poate pune un diagnostic numai pe baza RMN, fara examinare clinica (consultatie).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2010, ora 19:55
lookshik
Nu este medic/terapeut
lookshik
diagnosticul mi-a fost dat doar in urma RMN-ului care l-am facut la o clinica privata din Cluj Napoca nu stiu daca asta are vreo importanta sau nu la Scandia Imagistica.nu am fost consultata de neurolog sau un ortoped.daca a-ti putea sa imi recomandati unde sa merg in Cluj Napoca. multumesc
0
26-02-2010, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mergeti mai intai la neurochirurg.
Daca nu exista ceva grav, tratamentul va fi bazat pe kineto-terapie (gimnastica medicala), existand programe adaptate pentru suferintele coloanei lombare.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-06-2010, ora 13:52
vbadules
Nu este medic/terapeut
vbadules
Buna ziua
Iata datele mele
Sex feminin varsta 39 ani inaltime 1.7m greutate 75kg
Simptome - durere a piciorului drept si spre spate care coboara pe sold pina la laba piciorului si care in unele zile este mai pregnanta scazind in intensitate in altele. Sunt zile in care abia pot sa merg.Nu pot nici sa departez picioarele.
Aceste probleme le am in urma unei cazaturi in sezut pe gresie in baie in decembrie 2009
Am urmat diferite tratamente si am fost la diversi medici in orasul IASI dupa cum urmeaza
- RMN la coloana (rezultat usoara discopatie si doua angioame)
-Tomograf
-Radiografii
Am cosultat :
- un medic chirurg (diagnostic - usoara discopatie)
- doi medici ortopezi cu, cabinete de intretinere la care am facut cite 10 sedinte de tratament cu diferite aparate plus un tratament mai nou cu ozonoterapie
- un medic osteopat din Chisinau care mi-a aplicat niste masaje speciale in urma carora m-am simntit mai bine dar apoi problemele au revenit.
- un medic cardiolog - nu a gasit probleme cu inima doar pulsul un pic marit.
- un medic neurolog
Peste tot mi s-a spus ca nu se vede nimic grav si ca ar trebui sa-mi revin.
Va rog sa ma indrumati unde as putea sa mai merg pentru un diagnostic corect.Poate sa fie in alta localitate din tara sau strainatate.
Este aproape jumate de an de la cazatura si eu nu-mi revin.
Cu stima Badulescu Ioana Maria
0
13-06-2010, ora 20:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati facut o multime de demersuri, insa nu l-ati facut pe cel esential, singurul care poate decela cauza: consultul neurochirurgical.
D-voastra descrieti un sindrom compresiv radicular post-traumatic, care este strict de competenta neurochirurgului.
Cautati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala Lombara si tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-06-2010, ora 09:18
vbadules
Nu este medic/terapeut
vbadules
De fapt am fost la 2 neurochirurgi
Unul din ei este domnul Prof. dr. Ion Poeata de la Spitalul Clinic de Urgente Dr. N Oblu Iasi cunoscut si ca spitalul de Neurochirurgie.
M-a trimis sa fac RMN iar verdictul a fost usoara discopatie. A spus ca am o coloana normala pentru varsta mea.Ca nu vede nervi comprimati in zona lombara etc - deci totul e ok -
De la cosultatie au trecut 5 luni si durerile nu au incetat - sunt zile cind aproape nu pot sa merg.

Puteti sa-mi recomandati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala Lombara din Bucuresti la care as putea apela.

Va multumesc
Cu stima Badulescu Ioana Maria
0
14-06-2010, ora 14:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din respect fata de regulile site-ului, nu pot face aici public numele colegului neurochirurg.
Va stau insa la dispozitie pe mail sau le telefon (aveti datele mele de contact cand faceti "click" aici pe forum, pe numele sau pe fotografia mea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-06-2010, ora 15:06
hecttor
Nu este medic/terapeut
hecttor
buna ziua, am 46 de ani 1.59m 52kg, am fost operata de fractura femur sting acum o luna si o saptamana am fost la control am facut radiografie mi -a spus doctorul ca e bine dar trebuie sa mai stau inca o luna fara sa pun piciorul in pamint, am fost o femie activa si nu prea am stare ma misc foarte mult cu cadru si mi se umfla piciorul, este normal? nu am facut nici un fel de recuperare decit acasa singura, credeti ca ar fi bine sa fac recuperare cu un terapeut acum sau dupa ce am voie sa pun piciorul in pamint. daca stau mai mult in picioare de la genunghi in jos se cam invineteste piciorul operat e normal?
0
16-06-2010, ora 15:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat singurele detalii esentiale : tipul anatomo-patologic al fracturii de femur (exista cateva sute de fracturi de femur) si tipul montajului utilizat (exista zeci, poate sute de montaje metalice de osteosinteza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-06-2010, ora 19:25
hecttor
Nu este medic/terapeut
hecttor
buna seara, diagnosticul a fost fractura col. femural stg. cu interventie chirurgicala ;reducere si osteosinteza cu brose k nu prea stiu termenii medicali va scriu si eu ce scrie pe scrisoarea medicala va multumesc
0
20-06-2010, ora 12:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va spuneam, exista sute de tipuri diferite de fracturi de col femural.
Montajul cu brose Kirschner, daca este intr-adevar vorba despre el, este destul de instabil si nu permite mersul precoce, ca in cazul montajelor moderne, stabile.
Trebuie imperativ studiata radiografia pentru a emite cea mai mica parere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-06-2010, ora 18:19
alx10
Nu este medic/terapeut
alx10
Am vazut ca tot insistati pe consultul neurochirurgului pentru HD. Tot ce tine de os si articulatii e apanajul chirurgului ortoped.
Adaugă un comentariu / răspuns
74 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •