Durere de spate

04-07-2023
vladthe23
Nu este medic/terapeut
vladthe23
Buna ziua,

Am niste probleme cu coloana vertebrala de la pozitia la calculator de ani de zile. Sunt fumator, din ianuarie insa fumez doar 2-3 pe zi (mi-a fost rau dupa Revelion si am fost la Floreasca unde mi a fost facuta o radiografie toracica atunci - rezultat normal). Tensiune ok.

De vreo 2-3 saptamani ma doare spatele putin altfel, tot in jurul coloanei, si radiaza la miscare (cand stau drept) ori cand inspir profund spre stanga mai mult, dar si spre dreapta. Daca stau intins, ori pe scaun relaxat nu doare. Doare daca stau in picioare si drept.

Intrebarea mea este: se poate dezvolta o tumora la plamani atat de rapid, in mai putin de 6 luni, care sa preseze pe coloana?

De 2 zile am expectorat cu putin sange dimineata la prima tuse. Ulterior nu a mai fost cu sange, sputa fiind verde deschisa ziua. Nu tusesc sec, nu tusesc cu expectoratii, mai mult m-am chinuit apoi sa revad culoarea sputei. De aici m-am speriat.

Nu obosesc prea repede, merg 10 km cu bicicleta, mai alerg, fac miscare.

Astept cu nerabdare un raspuns.
Va multumesc frumos!
2 comentarii
1
04-07-2023, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Atentie la pozitia la birou. Daca este nevoie, luati-va un scaun ergonomic.
Pentru sputa cu sange si sputa verde va adresati unui pneumolog pentru analize si tratament.
Daca in urma tratamentului nu trec durerile de spate, va adresati unui reumatolog.
Sanatate multa!
0
04-07-2023, ora 18:44
vladthe23
Nu este medic/terapeut
vladthe23
Multumesc.
Ma interesa mai mult si opinia unui medic referitor la intrebarea mea din text.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.