Durere de spate de la deborduri discale lombare

06-09-2022
Dariabradean
Nu este medic/terapeut
Dariabradean
Buna seara! In urma unui RMN pelvin am fost diagnosticata cu deborduri discale in segmentul lombar inferior. In primul rand nu am inteles atat de bine ce reprezinta aceasta afectiune si as dori o explicatie mai amanuntita si ce tratament sau creme de dureri pot folosi.
Am inteles faptul ca aceasta afectiune se datoreaza varstei inaintate dar eu am doar 20 de ani. Sunt foarte suparata dupa aflarea acestui diagnostic.
As dori sa imi traiesc tineretea, sa merg la facultate linistita, sa ma plimb dar nu pot din cauza durerilor ingrozitoare de picioare, spate, umeri, gat, brate si chiar si cap.
Sunt foarte intristata ca ma port ca o pers in varsta desi nici nu am inceput bine facultatea.
As dori sa fac copii in viitor si as dori sa stiu daca macar ii pot avea si ce complicatii ar fii.
Si daca aceasta boala se vindeca si voi scapa vreodata de ea in afara de a face kineto-terapie. Va rog un raspuns serios. Sunt toata plansa de la dureri, neputiinta si frica a ceea ce presupune aceasta boala avand in vedere ca sunt foarte tanara.
1 comentarii
0
10-09-2022, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Veti afla aceste raspunsuri doar dupa o examinare clinica la neurochirurg.
Fara examinare clinica specializata, RMN-ul nu are valoare practica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: