Durere după extracția maselei

07-09-2018
Maria1998
Nu este medic/terapeut
Maria1998
Buna ziua ! As avea o intrebare... am avut o problema cu o măsea stânga jos, am fost la un medic mi.a pus medicament pentru omorârea nervului dar seara l-am scos nesuportând durerea, am mers a doua zi m.a curățat apoi mi.a plimbat.o... durerea a continuat așa ca am mers la alt dentist și mi.a scos plomba și a zis ca tratamentul nu e corect făcut și un canal nu era închis și de asemenea aveam și o infecție mi.a dat sa iau antibiotic am luat 3 zile apoi am fost la el, nu reușea sa ajungă la canale sa mi le curețe, eu trebuia sa plec din țara așa ca am decis mai bine sa o scot, mi.a făcut anestezie apoi alta anestezie pentru ca încă ma durea intr-o parte a maselei și nu puteam sa rezist apoi a mai făcut una, nu reușea nici cu 3 anesrezii a tăiat măseaua in 2 și mi.a scos o parte iar la cealaltă o durere îngrozitoare, mi.a zis ca aveam un chist m.a curățat și a zis ca asta a fost cea mai buna opțiune. Problema e ca acum ma doare e scoasă de 2 zile și când strâng din Dinți am o sensibilitate pe partea aceea simt ca ma dor ceilalți Dinți... el mi.a zis ca e normal... câteva zile... dacă beau nurofen îmi trece... credeți ca e normal ? Și de asemenea am continuat cu antibioticul... am doua zile de când e scoasă... m.am saturat sa iau nurofen, doctorul a zis ca e normal pt ca s.a chimir cam doua ore sa o scoată și a fost dureros
1 comentarii
0
22-03-2023, ora 07:15
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

este normal să aveți dureri și sensibilitate după o extracție de măsea, mai ales în primele câteva zile. Aceasta se datorează inflamației și vindecării naturale a zonei afectate. Este important să urmați instrucțiunile medicului dumneavoastră referitoare la igiena orală și regimul de medicamente prescrise pentru a reduce inflamația și durerea. De asemenea, evitați să mestecați alimente tari sau să consumați băuturi foarte fierbinți sau reci pe partea afectată.

Dacă durerea este prea mare sau nu dispare într-un timp rezonabil, trebuie să contactați din nou medicul dumneavoastră pentru a verifica dacă există o altă problemă, cum ar fi o infecție sau un alt tratament necesar. Este important să nu ignorați durerea sau să luați doze prea mari de analgezice fără consultarea medicului, deoarece acest lucru poate agrava problema.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •