Durere dupa extractie

10-12-2019
Vaiasdi
Nu este medic/terapeut
Vaiasdi
Va rog sa mă ajutati cu un raspuns. De 5 zile mi.am scos o rădăcină si de atunci ma doare in continuu. Am luat multe antiinflamator dar după 3 ore ma ia durerea din nou. Nu stiu ce sa mai fac...Va rog sa.mi spuneți dacă e normal sa doara atâta timp? Ce sfat imi dati?
6 comentarii
0
10-12-2019, ora 20:05
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,

sa recomand sa mergeti la medic, posibil sa aveti o alveolita.
O seara buna!
0
10-12-2019, ora 20:30
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Nu e normal sa doara atatea zile.
Este posibil sa aveti o infectie care necesita tratament cu antibiotice.
Mergeti din nou la medic pentru un control.
0
11-12-2019, ora 07:01
Vaiasdi
Nu este medic/terapeut
Vaiasdi
Mulțumesc pt răspunsuri! Va rog sa.mi spuneți dacă am alveolita ce trebuie facut? Imi taie gingia? Este dureroasă?
0
11-12-2019, ora 08:09
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
In caz de alveolita nu se taie gingia, doar se curata din alveola tesutul afectat si se fac spalaturi. Nu doare deoarece se face anestezie.
0
11-12-2019, ora 14:06
Vaiasdi
Nu este medic/terapeut
Vaiasdi
Am vorbit azi cu medicul...zice că e normal sa doară atata timp pt ca am avut o rădăcină care sa extras foarte greu sa tăiat rădăcină in două pt a putea fi extrasă! Pe lângă durere mi.au iesit si afte bucale exact in acel loc unde mi.au dat injectia, anestezia. Dacă e infectat oare trece cu antiinflamatoare?
0
11-12-2019, ora 15:50
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
In primul rand trebuie sa aveti o igiena foarte stricta in zona respectiva, trebuie sa periati locul extractiei chiar daca sangereaza.
Daca simtiti ca in zona respectiva durerea este pulsatila va trebuie antibiotic, nu cedeaza la antiinflamatorii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •