Durere dupa extractie molar inferior

26-11-2018
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
Buna ziua, Acum 4 zile am avut o extractie de molar de minte inferior, care a durat 10 minute cu tot cu anestezie, dintele a iesit intreg, il scosesem ca era putin cariat si era afectata si gingia in zona respectiva. Operatia a fost facuta de medicul chirurg, care a curatat zona, a suturat cu un fir. Cand mi-a facut anestezia m-a cam durut ca a afectat un nerv al ochiului ca vazusem dublu cateva minute si ma cam panicasem. De 4 zile, durerea este continua, nu pare sa scada in intensitate si e obositoare. Nu ma doare exagerat, dar e o durere moderata. In interior cand ma uit nu vad nimic suspect, nu este umflat, a fost putin rosu, acum pare ok, insa parca ma doare osul, obrazul, durerea radiaza si in ceilalti dinti. Doar nurofen forte 400 ma mai calmeaza. Este normal sa ma doara asa? Ma duc peste cateva zile la control sa scoata firul, insa ma intreb daca ar trebui sa ma duc mai devreme. Molarul asta infeior a avut 3 radacini (2 lipite) si erau mai groase ca la ceilali molari. Am mai avut dureri la celalat molar inferior dar parca nu asa, au trecut mai repede. La molarii de sus, a fost mai simplu la extractie. Este posibil sa ma doara si de la efort/oboseala ca alaptez un bebe si am si o fetita care ma solicita si vor amandoua in brate? Cat mai tine durerea asta oare?
4 comentarii
0
27-11-2018, ora 08:08
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Durerea poate persista 7-10 zile.
Firele se scot dupa 10-14 zile in functie de marimea plagii.
In general vindecarea dupa extractia molarului de minte inferior este mai anevoiasa din cauza structurii osului.
0
27-11-2018, ora 08:41
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
Buna dimineata,

Multumesc mult pentru raspuns. Este deja ziua 5 si parca intradevar ma mai lasa durerea, nu se mai simte asa tare, dar radiaza in obraz si in dintii de langa, apare si reapare. La frig, cand ies afara este cel mai bine, nu mai simt durerea asa moderat, ci mai usor. Este cumva posibil ca la extractie sa imi fi deranjat si alte plombe pe langa? Sau doar trebuie sa am rabdare ca o sa treaca usor usor? Ajuta la procesul de vindecare al zonei cusute daca imi clatesc gura usor cu apa cu sare sau cu ceai de galbenele?

Multumesc,
0
05-12-2018, ora 17:27
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
Buna seara, Intradevar durerea a durat 7 zile mai puternic si in urmatoarele 3 zile a durut mai putin, in a 11a zi nu mai aveam nimic. Ma durea ca imi intrase si mancare acolo si dr m-a curatat cu ser si apoi am clatit mai bine. O seara frumoasa,
0
05-12-2018, ora 22:40
iulian111111
Nu este medic/terapeut
iulian111111
Un deznodamant fericit ! Si Potrivit.
Un indemn exemplar pentru cei cu frica de extractii mintale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •