durere gambe

22-11-2010
alinutzaalina
Nu este medic/terapeut
alinutzaalina
buna ziua...acum vreo 3 luni am avut o entorsa la piciorul stang si nu a tratat-o, ba chiar am si dansat foarte mult dupa entorsa si totusi am facut radiografie dar dupa vreo 2 saptamani, si a spus ca nu mai am ce sa ii fac si ma va durea 6 luni.oricum in timp ce dansam dupa entorsa a inceput sa ma doara partea din fata a gambei langa tibie la picorul drept...la inceput era dupa efort mai indelungat dar acum a inceput dupa ce dansez o singura melodie, si au inceput aceleasi dureri si la piciorul stang si singura medtoda e sa stau jos...si ceea ce m se pare ciudat e ca nu ma doare atat de tare daca tin piciorul apasat jos decat daca il ridic... si daca imi fac masaj ma doare tare la apasare...va rog daca stiti sa imi raspundeti...nu am fost inca la medic dar am de gand si vreau sa stiu intai daca e ceva de care sa ma ingrijorez...
3 comentarii
0
23-11-2010, ora 09:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact, unde ati avut entorsa, la genunchi, la glezna sau la picior????
NU am inteles exact nici vartsa, sexul, greutatea, antecedentele, ocupatia si sporturi practicate etc.
Astept clarificari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-11-2010, ora 15:37
alinutzaalina
Nu este medic/terapeut
alinutzaalina
am avut entorsa la glezna stanga.sex feminin, am varsta de 18 ani, aprocimativ 68 de kg.nu am avut niciodata un picior rupt, sunt eleva si nu prea practic nici un sport...doar de o luna m-am apucat de sala dar ma durea de dinainte.singura chestie e ca dansez mult in fiecare weekend.
0
23-11-2010, ora 16:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este complexa, deoarece se insumeaza multi factori: traumatismul, tromboza venoasa, fumatul, anticonceptionalele si mai ales suprasolictarea prin dans si "sala".
Aveti nevoie de un consult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: