"Durere" genunchi

07-04-2021
Raul198
Nu este medic/terapeut
Raul198
Buna ziua, am ridicat impreuna cu cineva un sac cam de 50 de kg de cartofi dintr o parte el si dintr o parte eu, iar pe urma am urcat o treapta cu spatele si am simtit cum toata presiunea mi a venit pe genunchiul stang la momentul respectiv si acuma ma jeneaza la fandari sau genuflexiuni cateodata, dar nu pot sa zic ca ma doare, doar e un disconfort iritant si voiam sa intreb daca ar putea sa fie ceva mai grav sau e ceva ce o sa mi treaca in cateva saptamani si ce as putea sa fac ca sa vindec mai repede suprasolicotarea asta sau nu stiu cum as putea sa o numesc, multumesc anticipat!
7 comentarii
0
07-04-2021, ora 19:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cel mai probabil va confruntati cu o fractura-infundare a platoului tibial.
Nu trebuie sa neglijati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-04-2021, ora 19:21
Raul198
Nu este medic/terapeut
Raul198
Imi puteti spune care ar fi simptomele unei astfel de fracturi?
0
07-04-2021, ora 20:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cele mentionate de D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-04-2021, ora 21:12
Raul198
Nu este medic/terapeut
Raul198
Problema e ca nu simt discomfort in partea inferioara sa fie tibia, o simt pe partea superioara a genunchiului aproape de quadriceps in partea exterioara, o simt doar in extensie, simt ca si cum o banda elastica e intinsa aproape spre maxim si creaza un discomfort
0
07-04-2021, ora 21:41
Raul198
Nu este medic/terapeut
Raul198
Si imi cer scuze ca pun atatea intrebari dar ma aflu in izolare pentru 14 zile si nu pot merge niciunde, in extensie dupa mai multe repetari cand fac genuflexiuni simt
0
13-04-2021, ora 00:09
Raul198
Nu este medic/terapeut
Raul198
Imi puteți răspunde va rog la o întrebare, as vrea sa știu dacă e posibil sa am fractura care mi ati spus dumneavoastră având în vedere ca piciorul meu arata la fel ca celalalt în zona tibiala și în general la palpare nu ma doare niciun os al tibiei, singura problema e ca ma doare puțiin zona aia care face legătura cu ambii mușchii de la picior în zona superioara, cu mușchii quadriceps ului și celalat mușchii mal mic de pe partea interioară, ma dor oasele sau tendoanele ales subțiri care leagă piciorul de mușchii superiori de la rotula în sus, țin sa menționez ca genunchiul este ținut la 90 de grade, asa va descriu acuma, si mai mult ma doare în zona exterioara a piciorului, nu ma doare genunchiul unde e rotula doar deasupra
0
13-04-2021, ora 09:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este absolut imposibil de elaborat un raspuns avizat in lipsa examinarii clinice directe.
Medicina moderna se bazeaza pe dovezi, nu pe ghicit de la distanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: