Durere genunchi

15-08-2021
rovadisa
Nu este medic/terapeut
rovadisa
Buna ziua,
Sunt o persoană în vârstă de 66 ani, sex feminin, înălțime 1.56 m, greutate 67-68 Kg. Aș dori să vă exprimați o părere despre cât de gravă este situația și ce se poate face, tinând cont de investigațiile ce le-am făcute recent la nivelul genunchilor.
-Radiografie (11, 0602021):
Rgf genunchi bilateral
Gonartroză femurotibială bilaterală simetrică, formă medie (st II): spații articulare mederat pensate în compartimentele mediale, scleroză subcondrală și osteofite marginale cu dimensiuni medii.
Articulații femuropatelate fără modificări artrozice notabile.
Absența colecției articulare bilateral – bursele suprapatelare libere.
Structura osoasă normală.

-Raport de investigație prin ecografie (02, 08, 2021)
Ecografie genunchi drept:
Bursa suprapatelară colecție în cantitate mică, fără proliferare sinovială,
Tendon cvadriceps – structură normală, fără modificări la enteză.
Tendon patelar – structură normală, fără modificări la enteze.
Absența bursitei prepatelare și infrapatelare superficială și profundă.
Meniscul medial – deformat prin meniscoză, extruzionat din spațiul articular pensat, osteofite femurale și tibiale cu dimensiuni medii.
Chist parameniscal de 4/2 mm; dislocarea LCM de pe planul osos.
LCL – normal
Spațiul popliteu – chist Baker cu dimensiuni medii, 31/20 mm, comunicant cu articulația. Chistul are perete subțire și conținut fluid regulat, fără septuri.
Vena poplitee – nedilatată, compresibilă cu semnal Doppler prezent, fără semne de tromboză.
Suprafețele osoase cu contur regulat, fără eroziuni.
Aspect normal al tendoanelor biceps femural, semimembranos, semitendinos, tract iliotibial și complex pes anserinus.
CONCLUZII:
1.Gonartoză femurotibială, formă medie cu modificări în special în compartimentul medial
2.Mică bursită suprapatelară.
3.Chist Baker necomplicat cu dimensiuni medii.

Genunchi stâng – modificări artrozice asemănătoare.
Chist Baker stâng mai voluminos cu dimensiuni de 5/2 cm, în tensiune, dar necomplicat.
Gonartroza a apărut în urmă cu aprox. 10 ani, timp în care am urmat tratament fizioterapeutic și AINS.
Menționez că în luna mai 2021, durerea s-a accentuat la nivelul genunchiului stâng apoi, după un tratament injectabil 10 zile cu NEO-ENDUSIX și tratament fizioterapeutic a cedat, dar a apărut ulterior la genunchiul drept. De remarcat că mișcările de flexie/extensie sunt limitate puțin (din cauza durerii), dar nu „scap” genunchiul în timpul mersului. Ceea ce mă deranjează este durerea generală a genunchiului, mai accentuată în spatele genunchiului, durere care se atenuează la AINS în special în asociere cu DORETA.
Privind la raportul de investigație prin ecografie, m-am speriat de menționarea unei dislocări a LCM de pe planul osos. Aș dori să-mi spuneți cât de grav este acest lucru și dacă tratamentul chirurgical este singurul remediu. Medicul imagist nu mi-a dat infermații în acest sens. Până acum nu am consultat nici un ortoped.
Amintesc totodată că am și o fasciită plantară picior drept de aprox. doi ani care, între timp s-a mai atenuat din punct de vedere subiectiv.
Ce îmi recomandați pentru celelalte modificări găsite la investigațiile de mai sus?
Vă mulțumesc anticipat
4 comentarii
0
15-08-2021, ora 20:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Atat distrugerea genunchiului (gonartroza) cat si aponevrozita (fasceita) plantara sunt provocate de greutatea excesiva si de efortul exagerat pentru aceasta greutate.
Nu se pune problema de pastile (antiinflamatoare), injectii sau proceduri, deoarece sunt total inutile.
Trebuie doar sa reduceti drastic greutatea si efortul, tinand cont ca distrugerile sunt, totusi, ireversibile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
15-08-2021, ora 21:08
rovadisa
Nu este medic/terapeut
rovadisa
Buna seara,
Va multumesc pentru raspuns, dar ce imi puteti spune despre dislocarea LCM de pe planul osos, văzută la ecografie?
O seară frumoasă!
0
15-08-2021, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Echografia nu se prea foloseste in cazul genunchiului, datorita fiabilitatii extrem de reduse, fiind si explorator-dependenta.
Chiar daca ar exista o leziune clara a LCM, nu cred ca se pune problema vreunei interventii chirurgicale la aceasta varsta, la aceasta greutate si la acest stadiu de distrugere a articulatiei (gonartroza).
Asa dupa cum va precizam deja, capitala este reducerea drastica a greutatii.
Dupa normalizarea greutatii se poate reface examinarea clinica si radiologica si se poate propune o strategie chirurgicala (protezarea articulatiei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
16-08-2021, ora 07:38
rovadisa
Nu este medic/terapeut
rovadisa
Vă mulțumesc încă o dată foarte mult si va doresc sănătate. Voi lua in consideratie ceea ce mi-ati spus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: